Novoizabrani predsjednik Donald Tramp položiće zakletvu u ponedjeljak 20. januara, nakon čega će zvanično postati 47. predsjednik SAD.
Zbog hladnih vremenskih uslova, inauguracija će biti održana u zatvorenom.
Na dan inauguracije biće održana svečana ceremonija polaganja zakletve, biće organizovani muzički nastupi, parada, kao i brojni svečani balovi.
Novoizabrani potpredsjednik Džej Di Vens, takođe će položiti zakletvu i nakon toga će zvanično početi njihova administracija, čiji mandat traje četiri godine.
Inauguracija će biti održana u zatvorenom prostoru, zbog najavljenih izuzetno niskih temperatura na prostoru Vašingtona.
U nastavku slijedi sve što treba da znate o događaju koji će u ponedjeljak pratiti cijeli svijet.
Šta je inauguracija?
Inauguracija je formalna ceremonija kojom se obilježava kraj mandata jednog i početak mandata novog predsjednika. To je najistaknutiji dio tranzicije vlasti vladinih zvaničnika u Vašingtonu.
Ključni dio ceremonije uključuje polaganje zakletve novoizabranog predsjednika.
"Svečano se zaklinjem da ću verno vršiti funkciju predsjednika SAD i da ću koliko god mogu, čuvati, štititi i braniti Ustav SAD", izgovoriće Tramp prilikom polaganja zakletve.
Iako je pobijedio na izborima 5. novembra, Tramp zvanično postaje 47. predsjednik tek kada izgovori te riječi. On je prethodno bio 45. predsjednik u periodu od 2017. do 2021. godine.
Vens će takođe položiti zakletvu prije nego što formalno preuzme funkciju predsjednika od Kamale Haris.
Šta se dešava na dan inauguracije?
Dan inauguracije počeće službom u crkvi Svetog Jovana na Lafajet trgu, nakon čega će uslijediti čajanka u Bijeloj kući.
Nakon toga slijedi ceremonija polaganja zakletve Trampa i Vensa, kao i inauguraciono obraćanje tokom kog će novi predsjednik saopštiti ciljeve njegove administracije za naredne četiri godine.
Tramp će zatim krenuti u predsjedničku sobu u blizini Senata, gdje će potpisati ključne dokumente. Zatim će prisustvovati ručku koji priprema Kongreski komitet za inauguracione ceremonije.
Nakon toga slijedi parada koja je trebalo da ide od zgrade Kapitola niz Pensilvanija aveniju do Bijele kuće. Međutim, zbog hladnih vremenskih uslova, parada povodom inauguracije biće održana u obližnjoj sportskoj areni.
"Vremenska prognoza za Vašington, uz prognozirani vjetar, mogla bi da spusti temperature na rekordno nizak nivo. Arktički talas je zahvatio zemlju. Ne želim da vidim ljude povrijeđene na bilo koji način", rekao je Tramp.
On je u poruci istakao da prognozirane niske temperature uz hladan vjetar stvaraju "opasne uslove", kako za desetine hiljada pripadnika policije, hitnih službi, policijskih pasa i konja, tako i za "stotine hiljada pristalica koji će biti napolju mnogo sati" 20. januara.
"Stoga sam naredio da se inauguraciono obraćanje pored molitvi i drugih govora, održi u Rotondi Kapitola Sjedinjenih Država, kako je to uradio Ronald Regan 1985. godine, takođe zbog veoma hladnog vremena. Različiti dostojanstvenici i gosti biće dovedeni u Kapitol. Ovo će biti veoma lijepo iskustvo za sve, a posebno za brojnu TV publiku", kazao je Tramp.
Kasnije uveče, Tramp će se pojaviti na tri inauguraciona bala, koja se organizuju u gradu - Balu vrhovnog komandanta, Inauguracionom balu slobode i Balu zvjezdane svjetlosti.
Očekuje se da će Tramp održati govor na svakom od ova tri bala.
Ko će prisustvovati inauguraciji?
Lokalni i savezni zvaničnici očekuju da će se u Vašingtonu pojaviti oko 200.000 ljudi, među kojima bi mogli biti i Trampove pristalice i demonstranti.
Mnogi američki senatori i članovi Predstavničkog doma takođe će prisustvovati, kao i gosti buduće administracije.
Poslije Trampa, Vensa i njihovih porodica, sljedeći najvažniji učesnici su odlazeći predsjednik i potpredsjednica. To znači da ćemo vidjeti predsjednika Bajdena i potpredsjednicu Kamalu Haris, koji su izgubili novembarske izbore od Trampa, sa njihovim supružnicima Džil Bajden i Dagom Еmhofom.
Bivši predsjednici i prve dame često su na spisku gostiju, ali bivša prva dama Mišel Obama će preskočiti ovogodišnju inauguraciju, saopštila je njena kancelarija.