Dva glavna naftna postrojenja u Saudijskoj Arabiji, kojima upravlja državna kompanija "Aramco", napadnuta su bespilotnim letjelicama 14. septembra.
Saudijska Arabija je u petak odvela medijske ekipe da izvrše inspekciju naftnih postrojenja pogođnih napadima za koje su Vašington i Rijad okrivili Iran, pokazujući rastopljene cijevi i spaljenu opremu.
Na Kuraisu, za koji saudijsko ministarstvo obrane kaže da su ga pogodile četiri rakete, novinarima su prikazani popravni radovi, a dizalice su postavljene oko dva izgorjela stabilizacijska stuba, koja čine dio jedinica za odvajanje nafte i plina, te rastopljene cijevi.
Kraljevina je 14. septembra pretrpjela napade na objekte Kurais i Abkaik - što je najgori napad na naftnu infrastrukturu u Zalivu otkad je Sadam Husein napao kuvajtska naftna polja 1991. godine.
Odgovornost za napad su preuzeli jemenski Huti, grupa koja se bori protiv saveza predvođenog Saudijskom Arabijom koji već četiri godine napada Jemen. Ipak, Rijad i njihovi zapadni saveznici optužuju Iran za napad.
Iran negira umiješanost u napad, koji je u početku prepolovio proizvodnju nafte iz Saudijske Arabije, najvećeg svjetskog izvoznika nafte.
Teheran obećao odmazdu ako se povećane napetosti pretvore u neprijateljske činove
"Dajem veoma ozbiljnu izjavu da mi ne želimo rat niti vojni sukob, ali nećemo trepnuti radi odbrane svoje teritorije", naglasio je Zarif u razgovoru za američku medijsku kuću "Si-En-En".
Huti zaprijetili da će napasti Abu Dabi
U međuvremenu, Huti su najavili da će dronovima izvršiti napade na UAE ukoliko ne prekinu agresiju na Jemen.
"Imamo na desetine meta u Ujedinjenim Arapskim Emiratima u dometu i možemo da napadnemo u bilo kom trenutku", rekao je portparol militanata Jahja Sarija.
Takođe je istakao kako je u napadu korišteno nekoliko vrsta dronova koji su lansirani s tri različite lokacije, u skladu sa njihovim dometim i vrstama meta koje su trebali ciljati.
Posebno je istakao dvije vrste dronova - "Qasef" (Udarač) i "Sammad-3" (Nevidljivi-3) - navodeći kako je operativni raspon istih 1,500 km i 1,700 km.
"Svaki od ovih novih dronova u stanju je nositi po četiri precizne navodeće bombe. Nadalje, mogu pratiti mete i ciljati ih iz različitih uglova. Druge bespilotne letjelice su također korištene kako bi se glavni borbeni dronovi mogli sakriti u njihovoj sjeni bez da budu detektirani. Također smo koristili i sistem za zagušenje signala što je onesposobilo neprijateljske sistem za protivvazdušnu obranu", rekao je on.
Zapad "udario" na Iran
Nakon napada na naftna postrojenja u Arabiji zapad je pojačao pritisak na Iran, optuživši ih da stoje direktno iza napada.
Američki državni sekretar Majkl Pompeo osudio je napade uz ocjenu da je to "čin rata".
"Ovo je napad Irana", rekao je Pompeo novinarima u avionu prije slijetanja u grad DŽedu na zapadu Saudijske Arabije.
Britanski ministar spoljnih poslova Dominik Rab osudio je napade, ocijenivši da je riječ o pokušaju da se poremeti globalno tržište nafte.
"To je bio jedan bezobziran pokušaj da se nanese šteta regionalnoj bezbjednosti i poremeti snabdijevanje naftom. Britanija bezrezervno osuđuje ovakvo ponašanje", napisao je Rab na "Tviteru".