Hose Muhika, bivši urugvajski predsjednik poznat po svojoj gerilskoj prošlosti, skromnom životnom stilu i naprednim političkim reformama, preminuo je u utorak u 89. godini života, potvrdio je aktuelni predsjednik Jamandu Orsi putem objave na društvenoj mreži Iks.
“S dubokom tugom javljamo da je umro naš drug Pepe Muhika. Hvala ti na svemu što si nam dao i za duboku ljubav prema svojem narodu”, napisao je Orsi.
Muhika, kojeg su sunarodnici od milja zvali Pepe, predvodio je Urugvaj od 2010. do 2015. godine. Iako je u mladosti bio vođa marksističke gerilske grupe Tupamaros, uspio je uvjeriti birače da je svoju radikalnu prošlost ostavio iza sebe i postao simbol demokratske tranzicije i građanske slobode.
Kao predsjednik, Muhika je potpisao zakone koji su omogućili istopolne brakove, legalizaciju abortusa u ranoj trudnoći i kontrolisanu prodaju marihuane — što je Urugvaj učinilo globalnim pionirom u progresivnim reformama.
Poznat i izvan granica svoje zemlje
Poznat i izvan granica svoje zemlje po skromnosti, Muhika je odbacio luksuz predsjedničke rezidencije i ostao da živi na svojoj maloj farmi cvijeća u predgrađu Montevidea. Vozio je staru Bubu, jeo u običnim restoranima i nosio neformalne odjevne kombinacije, čime je osvojio simpatije naroda.
“Problem je što svijet vode stari ljudi koji su zaboravili kakvi su bili kada su bili mladi”, izjavio je Muhika u jednom intervjuu 2024. godine.
Na predsjedničku funkciju došao je sa 74 godine, osvojivši 52 odsto glasova. Uprkos skepsi zbog njegove dobi i gerilske prošlosti, građani su mu ukazali povjerenje, a on ih nije iznevjerio.
Njegova supruga i politička partnerka Lucija Topolanski, s kojom je dijelio gerilske dane u Tupamarosima, takođe je ostala značajna politička figura. Vjenčali su se 2005, a kasnije je postala i potpredsjednik države.
Muhika je tokom diktature koja je započela 1973. godine proveo gotovo 15 godina u zatvoru, većinu vremena u teškim uslovima. Bio je ranjen sa šest metaka i dva puta je uspio pobjeći iz zatvora, no ostao je dosljedan svojim idealima čak i nakon demokratske tranzicije 1985. godine. Nakon izlaska iz zatvora, postupno se vratio politici, a prije predsjedničke dužnosti obavljao je funkciju ministra poljoprivrede.