Turisti iz Grčke ovih dana su zaboravili i na meduze i na ajkule – fokus je na ribi-zmaju, koju Grci zovu „drakena“, na engleskom ćete je naći pod imenom „weeverfish“, a poznata je i kao morski pauk. Navodno su ove ribe preplavile Olimpsku regiju, a ima ih i u drugim krajevima, i to u plićaku.
"Jedna informacija za sve posjetioce Olimpske regije. Naime, moje dijete je danas nagazilo u moru ribu koja se zove ‘Dragon fish‘. Ima otrovnu bodlju i nakon uboda je osjetio veliku bol i plakao je puno. Hvala ljudima iz kafića koji su znali o čemu se radi, pa su nam odmah pomogli i sve je prošlo bez posljedica. Odmah su stavili djetetovu nogu u kofu vrele vode i tako spriječili širenje otrova. Rekli su nam da i kod ljekara isto to urade. Možete pogledati na netu da znate o čemu se radi. Ima ih u plićaku u celoj Olimpijskoj regiji“, napisala je jedna mama u grupi Grčka info.
Svoju ispovijest podijelila je i majka iz Vršca čiji je sin stao na ovu otrovnu ribu. Tekst pročitajte u nastavku:
I dok su mnogi čuli za „ribe-zmajeve“, čak ni žrtve ne znaju kako one izgledaju.
Šta da radite ako vas ujede riba-zmaj?
Kada dođe do susreta sa njenim bodljama, iako je bol jak, bitno je da ostanete pribrani. U prvi mah, dok je ubod još svjež, najbolje je potopiti stopalo u toplu vodu, odnosno, u vodu temperature čiju vrelinu možete da izdržite. Ovaj proces se vrši usljed činjenice da što je voda toplija efekat otrova slabi jer je otrov je termolabilan. Bitno je da nakon ovog tretmana primite prvu pomoć od doktora u vidu injekcije ili antibiotika.
Koji su simptomi nakon što nagazite na dragon ribu?
Nakon što dođe do uboda, sem bola, dolazi do glavobolje, osjećaja gušenja, mučnine, teškog disanja, bolova u predjelu srca, a dolazi i do pojačanog znojenja. Postoje i neke indicije da kod srčanih bolesnika može doći do infarkta.
Savjet stručnjaka iz sfere biologije mora ali i medicinskih radnika je da nakon što vas dragon riba ubode, bolno mjesto nikako ne pokrivate, zavijate i ne zatvarate.
Nakon što primite tretman, bolovi se prema svjedočenju Srba koji su nažalost imali susreta sa ovom ribom, ponekada nastavljaju i u narednim danima.
"Prije par godina nagazio na nju u Olimpik biču u Grčkoj, mnogo loše iskustvo. Ispustila je veoma snažan otrov koji je doveo do nesvijesti. Odmah po ubodu otići kod ljekara koji daje injekciju u mjesto uboda, odnosno u stopalo", opisao je jedan Srbin svoj susret prošle godine u okviru jedne grupe na Fejsbuku posvećene Grčkoj.
Još gore iskustvo imala je Srpkinja čiji je sin nagazio na dragon ribu u Jadranu.
"Treba se čuvati, to je riba pauk u Hrvatskoj, dragana je zovu u Crnoj Gori. Moj sin sa 15 godina je na Jadranu imao loše iskustvo. Ubola ga dok ju je skidao sa udice, nije znao da je to ta riba... Otok strašan, bol nepodnošljiv, odmah smo morali u hitnu u Makarsku, ali ne ponovilo se nikom. Nikad taj strah neću zaboraviti. Čitala sam da su ribari od nesnosnog bola znali sami sebi prste odsecati, bili su daleko od obale, jer je bol neizdrživ", napisala je ona.