Kineski narod nije zaboravio bombardovanje Ambasade Kine u Beogradu 1999. godine, kada je poginulo troje kineskih državljana, istakla je portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing.
- Nismo zaboravili dug u krvi koji NATO ima prema kineskom narodu zbog bombardovanja ambasade u Saveznoj Republici Јugoslaviji. Azijsko-pacifičke zemlje ne pozdravljaju ratnu mašinu, a još manje `azijsko-pacifičku verziju Alijanse` koja podstiče blokovsku konfrontaciju ili novi hladni rat - napisala je Hua na Tviteru.
Tokom bombardovanja Јugoslavije u maju 1999. godine, projektil je pogodio Ambasadu Kine i tada je poginulo troje kineskih državljana. Alijansa tvrdi da je u pitanju "greška" i da je meta tog napada bila zgrada Direkcije za javno snabdijevanje i nabavke SR Јugoslavije.
Ona je prokomentarisala određene tvrdnje da Kina sprovodi "politiku prinude", napomenuvši da je NATO uključen u blokovsku politiku i vojne operacije širom svijeta, prijetnje drugim zemljama silom i ugrožavanje interesa, bezbjednosti i vrijednosti svijeta.
- Zar nije NATO taj koji je zgazio međunarodno pravo i osnovne norme upravljanja međunarodnim odnosima miješanjem u unutrašnja pitanja drugih zemalja i ulaženjem u ratove i uzrokovanjem patnje miliona ljudi u svijetu? - upitala je Hua.
Članice NATO-a, koje su učestvovale ove sedmice u godišnjem samitu Alijanse u Vilnjusu, navele su u zajedničkom saopštenju da "ambicije Kine i njena politika prinude" ugrožavaju interese, bezbjednost i vrijednosti bloka. Te zemlje izrazile su zabrinutost zbog proširenja i raznolikosti nuklearnog arsenala Kine.
NATO vjeruje da je jačanje strateškog partnerstva Kine i Rusije suprotno vrijednostima i interesima Alijanse, podsjeća TASS.
U saopštenju se ističe da će EU i NATO koordinisati postupke radi "suočavanja sa sistematskim izazovima koje Kina predstavlja za evroatlantsku bezbjednost", a članice su izrazile spremnost da ojačaju saradnju sa zemljama Azijsko-pacifičkog regiona, uključujući Australiju, Novi Zeland, Јužnu Koreju i Јapan, radi suočavanja sa prijetnjama zajedničkoj bezbjednosti.