Legonarska bolest registrovana je kod pet pacijenata u Zagrebu, a u pitanju je oblik zapaljenja pluća koji izaziva bakterija iz roda Legionella.
Legionarska bolest je atipično zapaljenje pluća izazvano bakterijom koja živi i razvija se u vlažnim sredinama, ko što su sistemu za klimatizaciju iz kojih pri ovlaživanju vazduha dospijevaju u klimatizovanu prostoriju.
Stopa smrtnosti od ove bolesti je veoma visoka i kreće se od 15% do 25%, a bakterija se ne širi među ljudima.
Bakterija Legionella pneumophila prvi put je otkrivena 1976. godine nakon što je u jednom hotelu u Filadelfiji među američkim legionarima izbila epidemija upale pluća.
Danas u SAD i Kanadi od legionarske bolesti svake godine oboli oko 18.000 osoba dok je u zemljama Еvropske unije do sada prijavljeno 600 epidemija.
Kako se prenosi?
Bolest nastaje kada bakterija sa sitnim kapljicama dospje u plućne alveole.
Bolest uzrokovana legionelom javlja se tokom cijele godine, mnogo je češća ljeti zbog veće izloženosti ljudi izvorima bakterije kao što su vlažan vazduh, klima uređaji i bazeni.
Prirodna boravišta legionele su rijeke, jezera, potoci i tople, zagađene vode. Bakterija može preživjeti u širokom rasponu uslova okoline, od 0ºC do 63ºC i ph vrijednosti od 5,0 do 8,5, navodi se na sajtu Vojnomedicinske akademije
Može da se širi vodovodnim mrežama, koje na taj način mogu dospjeti do bolnica, rekreativnih centara, domaćinstava.
Izvor infekcija su često i fontane, ovlaživači vazduha, bazeni s turbulentnim strujanjem vode, pa čak i ledomati.
Od legionarske bolesti ugrožene su sve populacije.
Klinička slika
Simptomi bolesti obično počinju dva do deset dana nakon izloženosti, a u rijetkim slučajevima potrebno je do tri nedjelje da bi se oni razvili.
Upala pluća je glavna klinička karakteristika legionarske bolesti. Kada se javi u teškom kliničkom obliku osim pluća mogu biti zahvaćeni jetra, bubrezi, probavni trakt i centralni nervni sistem.
Za razliku od legionarske bolesti, pontijačna groznica predstavlja akutnu respiratornu bolest bez upale pluća.
Među simptomima se javlja povišena temperatura, bol u mišićima, glavobolja, ponekad kašalj, bol u grudima, ždrelu i dijareja.
Bolest traje sedam dana, a ozdravljenje je potpuno.
Većini bolesnika potrebno je bolničko liječenje odgovarajućim antibioticima.
Kako se liječi?
Legionarska bolest se uglavnom liječi jakim dozama antibiotika.
(b92)