Predsjednik Rusije Vladimir Putin je, govoreći na vanrednom samitu G20, upitao svoje kolege da li ih uznemirava istrebljenje civila u Pojasu Gaze, ili to što se tamo u bolnicama krajnje ozbiljne operacije djeci rade bez anestezije.
- Da li vas potresa to što je sekretar UN rekao da se Pojas Gaze pretvorio u ogromno dječije groblje“, upitao je kolege koje su u govorima prije njegovog rekli da ih potresa „agresija Rusije u Ukrajini“.
Upitao je onda da li je dovoljno potresan krvavi puč u Ukrajini 2014. godine praćen ratom kijevskog režima protiv sopstvenog naroda u Donbasu?
- Da, ratna dejstva su uvijek tragedija konkretnih ljudi, porodica i država i moramo da razmislimo kako da je okončamo. Razumijem da ovaj rat i gubitak ljudi ne mogu da ne potresaju - potvrdio je Putin govoreći o sukobu u Ukrajini.
Međutim, naglasio je da Rusija nikada nije odbila mirovne pregovore sa Ukrajinom. „Ukrajina ih je odbila i još potpisala zakon kojim se konkretno zabranjuju pregovori sa Rusijom“, podsjetio je.
"Prvi brodovi sa besplatnim ruskim žitom otplovili u Afriku"
Rusija, sa svoje strane ispunjava sve svoje obaveze u ovoj oblasti i ostaje jedan od najvećih izvoznika hrane, te su tako danas ka Africi i zemljama koje oskudjevaju otplovili prvi brodovi sa besplatnim ruskim žitom.
Trenutna situacija u globalnoj ekonomiji i svijetu u cjelini, zahtijeva kolektivna rješenja koje odražavaju stavove velike većine međunarodne zajednice, uključujući i zemlje u razvoju, ističe predsjednik Rusije.
- Svijet prolazi kroz procese radikalne transformacije. Nastaju i jačaju novi moćni centri globalnog ekonomskog razvoja. Značajan udio globalne investicione, trgovinske i potrošačke aktivnosti premješta se u regione Azije, Afrike i Latinske Amerike, gdje živi većina svjetske populacije - pojašnjava on.
Rusija nije kriva za haos u svjetskoj ekonomiji
Prema njegovim riječima, kolosalan stres koji doživljava svjetska ekonomija je direktna posljedica loše osmišljene makroekonomske politike nekih država.
- Ubrizgavanje triliona dolara i evra u privredu i bankarski sistem izazvalo je porast globalne inflacije i brz rast cijena hrane i energenata. Tu je srž problema. A ne pokušaji Rusije da ostvari pravdu u Ukrajini. Ne. Već akcije najvećih svjetskih ekonomija. A rezultat je povećanje ključnih kamatnih stopa. Zbog toga su, naravno, najviše stradale najsiromašnije zemlje - objasnio je predsjednik Rusije.
Pojedine zemlje i dalje koriste nezakonita ograničenja trgovine i pristrasnu klimatsku agendu zarad jačanja sopstvene konkurentnosti, dodaje Putin.
Kako bi uništile konkurente, pojedine zemlje uništavaju transportne i logističke lance i međunarodne platne kanale, ali i služe se državnim terorizmom, dodaje on i podsjeća na eklatantni primjer ovoga – eksploziju gasovoda Sjeverni tok jedan i dva u Baltičkom moru.
Vraćamo obostrano korisnu međunarodnu saradnju
Rusija se zalaže za vraćanje otvorene i obostrano korisne međunarodne ekonomske saradnje, zasnovane na normama Povelje UN i principima kolegijalnog i uzajamnog poštovanja timskog rada.
- Neophodno je da povećamo ulogu ekonomija u razvoju u međunarodnim finansijskim institucijama, uključujući MMF i Svjetsku banku, i koristimo resurse ovih organizacija u interesu razvoja zemalja i regiona, koji su zaista potrebni, a ne u oportunističke političke svrhe - dodaje predsjednik.
Moskva je spremna da radi na rješavanju ovih gorućih problema, u okviru G20 ali i drugih međunarodnih institucija poput BRIKS-a, čija težina i uticaj raste i širi, dodaje Putin.
Rusija posebnu pažnju posvećuje održivom razvoju, očuvanju klime i biodiverziteta planete Zemlje, digitalnoj transformaciji svjetske ekonomije i obezbjeđivanju prehrambene i energetske bezbjednosti. Prioritetnu pažnju posvećuje razvoju digitalne javne infrastrukture i jačanju informacione bezbjednosti, a preuzimaju se realni koraci za obezbjeđivanje aktivnijeg učešća žena u privredi i drugim oblastima života, ističe predsjednik.
Putin se zahvalio indijskom kolegi za produktivan rad tokom predsedavanja ove godine, jer je, kako kaže, mnogo urađeno zarad rješenja gorućih pitanja međunarodne agende zbog čega je Grupa 20 i formirana.
Poželio je uspjeh „brazilskim prijateljima“, koji će od 1. decembra preuzeti obaveze predsjedavajućeg G20.