Rusija ima tendenciju da vjeruje obećanjima do posljednjeg i odlaže odluke, ali sada njene vlasti ne vjeruju nikome od svojih zapadnih kolega, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
"Iskustvo naše komunikacije sa zapadnim kolegama pokazuje da smo skloni da vjerujemo do posljednjeg i da stalno odlažemo konačne odluke. Naknadno se pokazalo da su sva obećanja, fiksirana na papiru i rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN bile čisto licemjerje, pa čak i otvorene laži", rekao je Lavrov.
On je podsjetio na martovski intervju sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, u kojem je ruski lider napomenuo da nikome ne vjeruje.
"Predsjednik nije odmah došao do ovog zaključka. Dugo smo željeli da vjerujemo, nadali smo se, potpisali smo sporazume. Uključujući i u julu 1999. godine poslije agresije NATO-a na SR Jugoslaviju, kada se moglo vidjeti da nisu pošteđeni ni civilni objekti, a kamoli vojni. Bombardovali su mostove, televizijski centar, rušili vladine zgrade. U Savjetu bezbjednosti usvojena je rezolucija 1244. Od prvih dana njenog jednoglasnog usvajanja Zapad je sabotirao skoro po svim ključnim pitanjima o kojima je Srbima bilo važno da dobiju odluku Savjeta bezbjednosti, pogotovo o prisustvu određenog broja graničara i carine", naglasio je Lavrov.
Međutim, i pored tog "apsolutno izdajničkog, grubog kršenja svih zamislivih normi međunarodnog prava", strpljenje ruske strane i dalje je bilo tu, naveo je Lavrov.
"Kasnije se ispostavilo da su sva obećanja, koja su zabilježena na papiru i u rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN, bila licemerje, pa čak i čista laž. Isto važi i za sporazume iz Minska. Bivši njemački kancelar Angela Merkel i bivši predsjednik Francuske Fransoa Oland priznali su da nisu imali namjeru da bilo šta sprovode", naveo je Lavrov u intervjuu generalnom direktoru TASS-a Andreju Kondrašovu u okviru dokumentarnog filma "Beograd".