Počelo je kao porodična svađa i završilo se tragedijom - tinejdžerku iz Japana na smrt je izbo njen djeda u slučaju koji je šokirao naciju.
Na sudu u zapadnom Japanu prošlog mjeseca, Susumu Tomizava (88) priznao je da je ubio svoju unuku Tomomi (16) prije skoro dvije godine, ali je rekao da se toga ne sjeća.
Tomizava ima Alchajmera, progresivni i nepovratni neurološki poremećaj koji uništava neurone i smanjuje dijelove mozga.
Njegovi advokati su na suđenju rekli da ne bi trebalo da bude krivično odgovoran jer njegova bolest izaziva demenciju, stanje obilježeno višestrukim kognitivnim deficitima kao što je gubitak pamćenja.
- U to vrijeme je bio neuračunljiv zbog demencije i konzumiranja alkohola... i stoga se izjasnio da nije kriv - rekli su oni.
Međutim, sud u gradu Fukuj se ne slaže. Tomizava je 31. maja osuđen na četiri i po godine zatvora zbog ubistva.
Slučaj je šokirao mnoge u Japanu, naciju u kojoj je broj starijih dementnih pacijenata u porastu.
Suđenje, koje je uživo prenošeno iz sudnice, pažljivo je praćeno, a mnogi su izrazili sažaljenje zbog Tomizave i gubitka porodice.
Izbodena na smrt
Tomizava i Tomomi živjeli su u njegovom domu u gradu Fukuj. Uveče 9. septembra 2020. godine posvađali su se što je rezultiralo smrću tinejdžerke.
Tomizava se prisjetio da je te večeri puno popio. Uznemiren i pijan, uzeo je kuhinjski nož dugačak 17 centimetara, ušao u sobu unuke i više puta je ubo u vrat.
Uzbuna je podignuta kada je Tomizava pozvao svog najstarijeg sina, rekavši mu da je pronašao krvavo tijelo unuke. Policija je ubrzo stigla na mjesto događaja i uhapsila ga.
Njegovo mentalno stanje bilo je u velikom fokusu tokom suđenja, dok su doktori, advokati i sudije raspravljali da li je svoju unuku ubio svjesno ili ne.
Doktori koji su ga pregledali rekli su da je imao motiv za ubistvo. Tužioci su rekli da je stariji čovjek bio u mogućnosti da kontroliše svoje postupke i mogao da prosudi šta je pogrešno, a šta nije.
U svojoj presudi, sud je priznao Tomizavinu Alchajmerovu bolest, ali je rekao da je razumio težinu svojih postupaka.
- Nakon pažljivog ispitivanja i konsultacija sa optuženim, donijeli smo pažljivu presudu. Okrivljeni je bio u stanju psihičke iscrpljenosti u vrijeme zločina i imao je velikih poteškoća da procjeni šta je tačno ili pogrešno ili da se odvrati od izvršenja krivičnog djela, ali nije bio u stanju u kojem nije mogao da to učini - rekao je sudija Jošinobu Kavamura.