Hirovite sile prirode ne prestaju nas podsjećati na to koliko smo krhki i ranjivi. Suočeni s njenom snagom – potresima, poplavama, požarima, olujama, sušama i vulkanskim erupcijama – bivamo prisiljeni na poniznost koju često zaboravljamo u prividu svakodnevne bezbjednosti.
Novi podsjetnik na tu nepredvidivu moć prirode dolazi iz dubina Tihog okeana.
Aktivirao se podmorski div
Stotine kilometara od obale američke savezne države Oregon, znake uznemirenosti pokazuje ogroman podmorski vulkan širine 1,6 kilometara, upozoravaju američki naučnici.
Vulkan Axial Seamount, smješten 1,4 kilometra ispod površine okeana, nalazi se na području gdje se magma iz Zemljine unutrašnjosti probija kroz koru. Iako su ovakvi vulkani česti na okeanskom dnu, Aksial leži uz greben Huan de Fuka, gdje se dvije velike tektonske ploče neprestano razmiču, stvarajući snažan pritisak ispod površine.
Nagli porast broja potresa sugeriše da se ispod Aksiala gomila magma, što bi moglo uzrokovati erupciju, tvrde naučnici sa Regional Cabled Arraya, projekta koji vodi Univerzitet u Vašingtonu.
- Trenutno bilježimo stotine potresa svaki dan, iako još nismo na nivou koji je prethodio zadnjoj erupciji. Moguće je da će vulkan eruptirati već krajem ove godine ili početkom 2026., ali isto tako može biti i sutra. Vrlo je nepredvidiv - rekao je profesor Vilijam Vilkok.
Posljednja erupcija bila 2015.
U aprilu 2015. Aksial je proizveo čak 10.000 potresa u jednom danu, dok je lava tada prekrila oko 40 kilometara kvadratnih morskog dna. Ovaj proces formirao je kalderu – veliku udubinu u koju se slijevaju mikroorganizmi i drugi oblici života, opstajući zahvaljujući mineralno bogatim izvorima.
Iz tih izvora izbijaju oblaci mikroskopskih čestica, poznati kao “snowbloweri”, a iako magma ponekad uništi lokalni ekosistem, oporavak je zapanjujuće brz.
- Tri mjeseca nakon erupcije, biljni i životinjski svijet se oporavio - rekla je voditeljka projekta Debi Keli.
Keli dodaje da ova otkrića pokazuju kako život može uspijevati i u najekstremnijim uslovima, te da podmorski vulkani možda imaju ključnu ulogu u razvoju života u okeanima.
Iako lokalne morske životinje osjećaju podrhtavanja, ljudi na kopnu nisu u opasnosti, niti će se iznad mora pojaviti oblaci pepela. Aksial Simont, kaže Keli, idealan je za naučna posmatranja jer njegove erupcije nisu eksplozivne. Ovaj put, planira se da se erupcija prvi put prenosi uživo, što bi bio iistorijski trenutak.
Naučnici su tek nedavno uspjeli direktno posmatrati jednu podmorsku erupciju – u aprilu ove godine kod obale Kostarike – kada su svjedočili izbijanju užarene lave i uništenju lokalnog ekosistema.
Još zanimljivije, istraživanje Aksiala otkrilo je da tajming erupcija zavisi ne samo od podzemnih sila, već i od kretanja planeta. Sve tri prethodne erupcije desile su se početkom godine, kada je Zemlja najudaljenija od Sunca. Vjeruje se da gravitacijski uticaj Mjeseca, koji izaziva plime i osjeke, dodatno pritiska vulkan i potiče pucanje magmatske komore.