U Srbiji su u planinskim predelima ekstremno niske minimalne temperature vazduha, čak do -15 stepeni, koliko je izmjereno na Zlatiboru. Međutim, prema vremenskoj prognozi meteorologa Ivana Ristića, u subotu i nedjelju, 18. i 19. januara, najhladniji dio Еvrope biće Panonska nizija jer će toplotna kupola iznad većeg dijela Еvrope usloviti jaku inverziju i ledeni vikend.
Ristić napominje da bi u slučaju da je sada ljeto postizali rekorde i maksimalne temperature bi bile oko 40 stepeni.
"Hladnim talasom za vikend biće zahvaćena Vojvodina kod nas. Očekuju se niske temperature, niski oblaci, moguća je i magla. Tek od ponedjeljka - utorka će to početi da se narušava, slabiće anticiklon i tada ide manje otopljenje, a zatim ponovo stiže zahlađenje krajem sljedeće nedjelje", kaže Ivan Ristić.
Prema njegovim riječima, poslije Božića je uslijedio prodor arktičkog vazduha. Snijega je bilo mnogo više južnije, i Makedonija, Crna Gora i Grčka su zavejane, na Jadranu je bura.
"Još uvijek je nad nama hladan vazduh, a od sutra, prekosutra, toplotna kupola počinje polako da se stvara negdje iznad Njemačke, Poljske, Danske, zbog čega na visini ima puno toplog vazduha. U petak će topao vazduh početi da se spušta prema nama i za vikend će biti iznad nas. To će prouzrokovati jaku inverziju - u niziji će biti hladno, a na planinama će biti više sunca i biće osjetno toplije nego što je bilo ovih dana, ali će i dalje jutra biti hladna i zato neće doći do topljenja snijega", objašnjava Ristić.
Na planinama, recimo na Zlatiboru, gdje je trenutno najhladnije, neće biti jakog vjetra, vrijeme će biti mnogo prijatnije i temperature će se kretati od 3 do 5 stepeni. Tokom vikenda očekuje da dođe do "popuštanja", prvo na višim nadmorskim visinama, a zatim će sljedeće nedjelje uslijediti slabljenje anticiklona i u Vojvodini.
"Na sjeveru Srbije, gdje će biti najhladnije tokom vikenda, počeće temperatura da raste i najvjerovatnije da će u cijeloj zemlji u srijedu temperatura biti između 5 i 10 stepeni Celzijusa. Otopljenje bi moglo da potraje dva dana i poslije toga, sledećeg vikenda, očekuje nas nova promjena vremena, pad temperature", kaže Ivan Ristić.
Ističe da toplotna kupola zimi nije česta pojava, a kada se pojavi u hladnom periodu godine ima potpuno kontra efekte. Podsjetimo, prošle godine u julu i avgustu zbog "toplotne kupole koja se zaglavila iznad Srbije višenedjeljni toplotni talasi održavali su temperaturu vazduha i do 40 i više stepeni".
Međutim, sada "dolazi do jake inverzije i do hlađenja sloja blizu zemlje, do oko 500 metara nadmorske visine maksimalno".
"Donji sloj se hladi, dok je gore topao vazduh i onda se stvara magla ili niski oblaci. Ljeti je obrnuto i svaki dan bude sve toplije u prizemlju i dolazi do obaranja temperaturnih rekorda. U pitanju je stabilna struktura koja se teško narušava, zato će i sada trebati vremena da se vrijeme promijeni. Ne može za jedan dan da dođe do promjene zato što je toplotna kupola tako stacionirana da je zaobilaze svi frontovi. Tako je i ljeti i zimi", kaže Ristić.