Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je da su upaljeni svi crveni alarmi kada je riječ o "Šumama Srpske", te da je Vlada Srpske učinila sve što je uprava tog preduzeća tražila.
Osvrćući se na jučerašnju konferenciju za medije vršioca dužnosti direktora "Šuma Srpske", Minić je rekao da je Vlada uradila reprogram obaveza "Šuma Srpske", realizaciju kredita, povećavanje cijena drvno-šumskog sortimenta, izmjenu statuta, te sve ostalo što je traženo od Uprave "Šuma".
"Postoji očigledno nerazumijevanje. Čuo sam da direktor kaže da ima problem sa mnom u smislu da neprestano govorim - proizvodnja, proizvodnja, proizvodnja. Mislim da se ovdje radi o sasvim pogrešnoj percepciji. Proizvodnja nije ono što je direktor rekao. Nije to samo sječa. U šumarstvu je proizvodnja i sječa i privlačenje i otprema i prodaja", rekao je Minić novinarima u Foči.
On je naglasio da "Šume Srpske" moraju uvesti znatno bolju disciplinu i kontrolu, te dodao da više ne postoji nijedan eksterni razlog da se stanje u tom preduzeću ne uredi.
"Sada je samo do Uprave, to odgovorno tvrdim", rekao je Minić.
Minić je, tokom posjete Foči, obišao i drvoprerađivačko preduzeće "Đomiks" i tom prilikom istakao da drvoprerađivači imaju problem realizacije ugovora za dodjelu drvnih sortimenata.
"To je sve unutar `Šuma`, međutim mi problem ne možemo marginalizovati zato što nije direktno Ministarstva. Zvao sam pomoćnika i dogovarao da vidimo da se ti ugovori, pogotovo za one koji imaju poznatog kupca i koji mogu da plasiraju svoj proizvod, realizuju i da se podigne i količina i kvalitet", rekao je Minić.
On je dodao da mu je direktor Šumskog gazdinstva "Maglić" Foča Nemanja Lazović rekao da je problem manja cijena sortimenata od planirane.
"Imamo dosta celuloze. Struktura drvno-šumskog sortimenta nije takva kakva bi odgovarala ni drvoprerađivačima ni šumskom gazdinstvu. U svakom slučaju, moramo paziti na one koji stvaraju novu vrijednost i koji se bave drvopreradom", rekao je Minić.
Vlasnik preduzeća "Đomiks" Rajčilo Cvijetić rekao je da glavni problem u poslovanju predstavljaju nedovoljne količine oblovine.
"Mali su ugovori koje nam dodjeljuju, pa zbog tih stvari i razmišljamo o smanjenju kapaciteta, broja zaposlenih", rekao je Cvijetić.