Terorizam postaje aktivan metod djelovanja i na Srbiju i na Republiku Srpsku, ocijenio je bivši oficir Kontraobaveštajne službe (KOS) Ljuban Karan.
Karan je rekao Srni da je i terorista Senad Ramović Becan, koji je likvidiran u subotu u okršaju sa policijom, imao terorističku grupu i ozbiljne namjere da vrši terorističke akcije.
"Ko zna koliko bi ljudi stradalo u tim njegovim akcijama da nije neutralisan na vrijeme. Naše službe su postale ključne u borbi protiv raznih vrsta ugrožavanja", istakao je Karan.
On je pojasnio da su terorističke i islamističke organizacije do sada imale "sigurnu kuću" u bošnjačkom dijelu BiH (FBiH), na KiM i u dijelu Sjeverne Makedonije gdje pretežno žive Albanci, da su tu obučavani, a sada postaju sve vidljiviji.
"Međutim, sada se nešto promijenilo. Napadi na Srbiju i Republiku Srpsku su toliko porasli i dobili na intenzitetu da su i teroristi koje čuvaju, sklanjaju, koketiraju sa njima, dobili ulogu u napadima", ukazao je Karan.
On smatra da sve što se dešava od napada vehabije na Izraelsku ambasadu u Beogradu do danas nije naivno i da su srpske bezbjednosne službe ovu terorističku opasnost na vrijeme shvatile i preduzimaju ozbiljne mjere.
On je ukazao da je do aktiviranja terorista u velikoj mjeri došlo zbog žestoke antisrpske propagande iz bošnjačkog dijela BiH.
"Probudili su te pulene koje čuvaju i sada pokušavaju da se uključe zajedno sa tom bošnjačkom, ne `državom`, nego više partijom, ligom, u ostvarenje terorističkih ciljeva i stvaranje neke islamističke države na Balkanu", naglasio je Karan.
On nema sumnju da postoji direktna veza između svega što se dešava u Srbiji sa atmosferom u BiH, navodeći da postoji jaka koordinacija djelovanja islamističkih grupa u Srbiji sa islamističkim terorističkim grupama u BiH.
"Postoji neka linija rukovođenja, komandovanja. Novac koji stiže iz Saudijske Arabije stiže preko Beča u bošnjački dio BiH i odatle dolazi u Srbiju. Tako da je sve to povezano i treba gledati napade na Republiku Srpsku kao napade na Srbiju i napade na Srbiju kao napade na Republiku Srpsku", ponovio je Karan.
Karan je ukazao da je problem što bezbjednosno opasne pojedince i grupe teško mogu da prate obične službe i policija već su za to potrebne specijalizovane službe poput Bezbednosno-informativne agencije (BIA) kojoj je to posao i rutina.
Ocijenio je i da su posljednji napadi u Srbiji samo jedan ogranak i mali dio hibridnih napada na Srbiju i Republiku Srpsku, a cilj je prevrat i dovođenje poslušne prozapadne vlasti.
Karan je naveo da su mnogi građani Srbije uvučeni u to nesvjesno, kao učesnici ekoloških protesta.