Srpska pravoslavna crkva bila je i ostala temelj na kojem se postojano izgrađivao identitet pravoslavnih Srba, rekao je Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije na svečanom otvaranju naučnog skupa "Stogodišnjica vaspostavljanja Srpske patrijaršije" u Beogradu.
- Iako je nesporno da je za opstanak jednog naroda osobito dragocjen nacionalni i biološki identitet, ipak je najvažniji duhovni identitet - on je koren, osnova, baza, jer je čovek duhovno biće, kojem nije dovoljna samo materijalna perspektiva, biološko postojanje i ima potrebu za metafizičkim ukorenjenjem - rekao je patrijarh Porfirije.
Patrijarh je ukazao da je, zahvaljujući upravo takvom identitetu, ne samo očuvan vaskoliki pravoslavni srpski narod, već je to doprinosilo i još doprinosi opstanku i srpske prosvjete, kulture, pa čak i državotvornosti.
Govoreći o istorijatu obnove Srpske patrijaršije, patrijarh Porfirije podsjetio je da su se prije više od 100 godina svi arhijereji SPC zajedno sa hiljadama pravoslavnih Srba iz svih oslobođenih i ujedinjenih srpskih zemalja sabrali u Sremskim Karlovcima 12. septembra 1920. godine radi obnarodovanja ukaza o vaspostavljanju Pećke patrijaršije i sabornom jedinstvu pravoslavnih srpskih crkvenih oblasti ujedinjenih u jednu autokefalnu Srpsku pravoslavnu crkvu.
- Carigradska patrijaršija je odgovarajućim crkvenim aktom - svepravoslavno prihvaćenim Tomosom, 19. februara 1922. godine, potvrdila ujedinjenje viševekovnih pravoslavnih crkvenih oblasti, kao kanonsko, dok je naša pomesna crkva priznata za stalnu i zauvijek kao sestrinska crkva svih autokefalnih pravoslavnih crkava - rekao je patrijarh Porfirije.
Srpski patrijarh naglasio je da je, stoga, ovaj jubilej povod za obnovu blagodati u liturgijskom i bogoslovskom smisl, kako u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, tako i u cijeloj sabornoj i apostolskoj crkvi od kraja do kraja vaseljene.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đukić podsjetio je u obraćanju da se prije 100 godina, poslije velikih stradanja i pobjeda u balkanskim i Prvom svjetskom ratu, u srpskom narodu dogodilo intelektualno i duhovno oslobođenje.
- U pokretu obnove i jačanja nacionalnih institucija pre 100 godina stvoreni su uslovi za uspostavljanje jedinstvene Srpske patrijaršije, naslednice Pećke patrijaršije iz perioda od 14. do 18. vijeka - rekao je Đukić.
On je podsjetio da je Pravoslavni bogoslovski fakultet, iako jedan od osnivača Univerziteta u Beogradu, zajedno sa Filozofskim, Medicinskim, Pravnim i Tehnološkim fakultetom, udaljen sa beogradskog univerziteta 1952. godine i da je u njegovom očuvanju sve do 2004. bila presudna podrška Patrijaršije SPC.
Dobrodošlicu zvanicama poželio je dekan Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Zoran Ranković, a svečanom otvaranju prisustvovali su i dekan Fakulteta bezbjednosti u Beogradu Vladimir Cvetković, arhijereji SPC, profesori i studenti fakulteta.
Skup je na Pravoslavnom bogoslovskom fakultet počeo molitveno, svetom liturgijom koju je predvodio patrijarh Porfirije, a radni dio skupa, koji ima multidisciplinarni pristup u osvjetljavanju stogodišnjice postojanja obnovljene Srpske patrijaršije, održan je u velikom amfiteatru Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta.