Nije rijetkost da djevojčice još u osmom razredu ostaju u drugom stanju.
Ljekari kažu da kod mnogih djevojaka tog uzrasta mjesečni ciklus nije ustaljen, i da zbog toga ni ne posumnjaju na trudnoću koja se stoga otkrije tek kada više nije moguć abortus.
Sanja Tončić, juvenilni ginekolog u Domu zdravlja "Novi Sad" kaže da kod nje najčešće dolaze pacijentkinje koje imaju između 15 i 19 godina, mada bude i onih koji imaju i 14 i 25 godina.
"Dolaze nam uglavnom zbog neurednog ciklusa, ili ako je on obilan i bolan, zbog povećanog sekreta. Nekada ih kod nas uputi i dermatolog zbog akni ili pojačane maljavosti, pa im tada radimo hormonske analize i ultrazvuk, a nekada se zbog neurednog ciklusa provjerava i štitna žlijezda. Djevojčice najčešće dođu na prvi pregled sa majkom. U svakom slučaju, dnevno imamo od 15 do 20 pacijentkinja, a 80 odsto njih su seksualno aktivne", priča dr Tončić.
Doktorka Tončić otkriva i da djevojke nekada dođu s partnerom, što je dobro, jer onda zajedno mogu da pričaju o zaštiti.
Djevojke se uključuju i u radionice o prevenciji maloljetničke trudnoće.
"Imali smo slučaj djevojčice iz osmog razreda koja je imala blizanačku trudnoću. Dešava se da misle da imaju neuredan ciklus. Jedna djevojka se, recimo, žalila na bol ispod rebara, a to su bili pokreti bebe. Kada dođu nakon desete nedjelje, tada više ne može ni abortus da se radi", navodi Tončić.
"Svakog drugog mjeseca utvrdim maloljetničku trudnoću. Ipak, mi smo prije svega preventivni centar i bavimo se savjetodavnim radom, a djevojke znaju da cijene posvećenost i kasnije redovno dolaze na kontrole", kaže Tončić.
Ističe da djevojkama savjetuje da za trudnoću sačekaju da prođe pubertet.
"Mi im savjetujemo da sačekaju da prođe pubertet, jer im ni karlica nije razvijena. One nisu osvijestile odgovornost i ne razmišljaju ni o kondomu. Ili posežu za pilulom 'za dan poslije', koja mora da se uzme najkasnije 72 sata nakon odnosa, ali ne smije da se uzme ponovo u narednih šest mjeseci. Ne znaju ni da prekid odnosa nije bezbjedna metoda koja će ih zaštiti od trudnoće", navodi Tončić.
Djevojčice saznanje o trudnoći uglavnom jako potrese. To je teška situacija za cijelu porodicu, te nekada mora da se uključi i psiholog.
Na kraju, praksa je pokazala da najčešće tu neželjenu djecu odgajaju babe i djedovi, jer mlađani partner, otac, vrlo brzo nestane iz života svoje djevojke.
Hlamidija česta polna bolest kod mladih
Veliki broj ovih djevojaka ima hlamidiju, koja u krajnjem može da bude uzročnik neplodnosti. Nekada se na pregledu ustanovi da imaju i predkancerogene lezije.
"Nekad se otkriju ciste, a nekada i HPV. A ukoliko imaju infekciju, mogu da je prenesu partneru, i zato je dobro kada kod juvenilnog ginekologa dolaze u paru, jer im valja objasniti da ne treba da imaju odnose tokom liječenja", govori ona, prenosi "Kurir".