Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da američki ambasador Kristofer Hil pokušava da još jednom ucijeni Beograd zbog Kosova i Metohije i promoviše antirusku agendu, te ocijenio da je sve očiglednija besperspektivnost politike Zapada usmjerene ka slomu Rusije i dezintegraciji Srbije.
U saopštenju objavljenom na društvenim mrežama ruski ambasador je naveo da "glavna poruka Amerikanca frapira bahatošću", te podsjetio da je Hil rekao da bi Srbi trebalo da naprave "nekoliko ustupaka" Prištini u zamjenu za stvaranje Zajednice srpskih opština /ZSO/ na Kosovu".
On kaže da Hilove riječi da Srbija treba dozvoliti kosovskim Albancima da budu "međunarodno prepoznati" znače da se Srbija treba pomiriti sa "nezavisnošću" Kosova, a riječi da treba "normalizovati situaciju na granici" znače da Srbija treba da prepusti sudbini Srbe na Kosovu i Metohiji.
Bocan-Harčenko je ukazao na otvoreno neprijateljski stav Vašingtona prema suverenoj Srbiji, nastojanje da se obesmisli, ne samo Rezolucija 1244 Savjeta bezbjednosti UN koja je temelj za rješavanje kosovskog pitanja, već i Briselski sporazumi iz 2013. i 2015. godine o formiranju ZSO.
On smatra da mnogo toga razotkriva i "naredba" Beogradu da preispita dobre odnose sa Moskvom, jer američki ambasador smatra "da Rusija ne zna šta želi u Ukrajini".
Ruski ambasador podsjeća da je zadatke demilitarizacije i denacifikacije Ukrajine definisao predsjednik Rusije u februaru 2022. godine i da će ti zadaci biti ostvareni u interesu zaštite civilnog stanovništva Donbasa i izgradnje sistema jednake i nedjeljive bezbjednosti u Еvropi i Еvroatlantskom regionu.
Bocan-Harčenko je upitao koji su ciljevi varvarskih zločina koje svakodnevno čine militanti oružanih snaga Ukrajine nad civilnim stanovništvom Donbasa?
"Koji su ciljevi dosljednog pustošenja Ukrajine od zapadnjaka, finansiranog novcem američkih i evropskih poreskih obveznika, uprkos činjenici da je prednost nacističkog režima u Kijevu `na bojnom polju` objektivno nedostižna?", pita ruski ambasador.
On ocjenjuje da je Vašingtonu i njegovim satelitima očigledno sve teže da odgovore na ova pitanja, pa nije iznenađujuće što njihovi predstavnici kukavički bježe od multilateralnih sastanaka, uključujući i nedavni sastanak ministarskog savjeta OЕBS-a u Skoplju.
Prema njegovim riječima, slična pitanja izazivaju i napori SAD i NATO-a da se naoružavaju i obučavaju takozvane kosovske bezbjednosne snage, prenio je "Sputnjik".
"U stvari, ilegalna kvazi-vojska se sastavlja od onih koji ne kriju svoj kontinuitet sa terorističkom `Oslobodilačkom vojskom Kosova` i gaje velikoalbanske ideje, što je potvrđeno tokom nedavnih događaja kosovskih bezbjednosnih snaga u Prištini", kaže Bocan-Harčenko.
Ruski ambasador naveo je da je sve očiglednija besperspektivnost politike Zapada usmjerena ka slomu Rusije i dezintegraciji Srbije, ma kako se gospodin Hil i njegovi drugovi ubjeđivali u suprotno.
"Zalog toga je dosljednost Moskve i Beograda u promovisanju nacionalnih interesa, kao i proširenje obostrano korisne saradnje naših država i drugih zemalja svjetske većine", rekao je Bocan-Harčenko.