Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je Srni da je sramni i kukavički napad iz zasjede na pripadnike bivše JNA 15. maja 1992. godine u Tuzli - zločin sa predumišljajem, koji ni 28 godina kasnije nije dobio sudski epilog.
- Evidentno je da je ovo gnusno ubistvo pripadnika bivše JNA u Tuzli, kada je u mirnom i dogovorenom izlasku iz kasarne 'Husinska buna' ubijeno 54 vojnika i ranjeno njih 44, učinjeno sa predumišljajem i da je bila pripremljena zasjeda na konvoj na Brčanskoj malti, što je sramni i kukavički potez tadašnjih pripadnika muslimanskih paravojnih formacija - istakao je Dodik.
On je naglasio da je sramno i da Tuzla 15. maja slavi mučko ubistvo iz zasjede mladih, nevinih vojnika tadašnje JNA, dok su prije 28 godina sa ulica njihovog grada bageri kupili ugljenisana tijela mladića.
- Za ovaj zločin, sve do danas, niko nije kažnjen, iako se tačno znaju imena i prezimena nalogodavaca i izvršilaca masakra na Brčanskoj malti, a gotovo tri decenije kasnije, zločin i dalje traje, jer se u Tuzli 15. maj i dalje obilježava kao 'Dan odbrane', nevine žrtve proglašavaju za agresore, a zločinci slave kao heroji - istakao je Dodik.
On je konstatovao da je ovo, nažalost, još jedan u nizu zločina nad Srbima bez kazne.
Srpski član Predsjedništva BiH naglasio je da zločin u Tuzlanskoj koloni, Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, kao i zločin nad Srbima u Sijekovcu, ubistvo srpskog svata na Baščaršiji, srpskog policajca u Policijskoj stanici u Sarajevu Pere Petrovića oslikava karakter rata u BiH.
- Poslije ovih zločina, počinje masovno stradanje i etničko čišćenje srpskog naroda sa vjekovnih ognjišta na području tadašnje BiH. Nikada ne smijemo da zaboravimo sve te naše heroje koji su dali najvrednije - svoje živote i dijelove tijela, za slobodu Republike Srpske i srpskog naroda. Ti zločini su duboko urezani u naše pamćenje i ostaće vječna opomena današnjim i budućim generacijama - poručio je Dodik.
Dodik je naglasio da srpski narod treba da bude ponosan na svoje heroje i sa dostojanstvom se sjeća svih žrtava koje su pale za Republiku Srpsku.
Muslimanske jedinice u Tuzli napale su 15. maja 1992. godine kolonu JNA i, prema zvaničnim podacima, ubile najmanje 54 vojnika, a ranile 44, prekršivši dogovor prema kojem je kolona, koja je kao i ostale jedinice JNA napuštala BiH, trebala da mirno ode iz grada.