Linč. Istu će riječ upotrebiti svi kad govore o smrti mlade međimurske doktorke, koja je prije nekolika dana uzela šaku tableta i oduzela sebi život.
Prije tog tragičnog čina stotine ljudi, koji je nisu poznavali, na društvenim mrežama grubo su je vrijeđali, preispitivali njenu stručnost, pisali gadosti o mladoj ženi koja je samo radila svoj posao u noćnoj smjeni na Božić.
Komentari su bili odgovori na post nezadovoljne Međimurke načinom na koji je na hitnom prijemu Županijske bolnice Čakovec tretiran član njene porodice. Prigovori se nisu odnosili na rad doktorke, nego na njezinu "bahatost". Uslijedila je lavina komentara iživljavanja prema mladoj doktorki. Stavljali su je na stub srama.
Nemarna, odvratna, bahata, nesavjesna, bez morala, ko joj je dao mantil, nikad nije čula za Hipokratovu zakletvu, da je neko njen drukčije bi se ponašala. Uglavnom, nula od doktorke i osobe.
Autorka posta bolnici je poslala i službenu pritužbu na doktorku, koja je upućena u standardnu proceduru.
Tridesetogodišnja doktorka u subotu ujutro pronađena je mrtva u svom zagrebačkom stanu. Iako je njeno tijelo još na obdukciji, Jutarnji saznaje da je počinila samoubistvo. Pored njenog tijela pronađeno je 20 praznih tabli lijekova. Popila ih je između 25. i 27. januara u svom stanu, gdje je boravila tokom nedjelje zbog specijalizacije hematologije na zagrebačkoj klinici. Vikendima se vraćala u Međimurje i odrađivala smjene na odjeljenju hitne medicine. Fejsbuk post je zajedno sa svim komentarima u međuvremenu izbrisan, kao i njen život.
Doktorka, vjeruju kolege i porodica, podlegla je linču na društvenim mrežama. Nije se mogla nositi s hordom razularenih komentatora.
- Poznajem svoju sestru, bile smo bliske. Bila je vedra, vesela, nasmijana i dobra. Predana svom poslu. Baš je bila odlično. Nedavno smo se veselili na mom vjenčanju, bila je presrećna kad sam rodila, a ona dobila nećaka. Na dan porođaja odmah je došla iz Zagreba. Dolazila mi je u bolnicu, obožavala bebu. I sama je tu počela da razmišlja o bebi sa svojim partnerom. Slala sam joj slike bebe, baš je bila srećna. Ovaj linč uopšte ne želim da komentarišem. Ne znam šta joj je bilo u glavi. Znam samo da nam je ništa neće vratiti. Sad samo želimo mir i dostojanstveno da se oprostimo od nje. Ništa nam je neće vratiti, nikad više nećemo imati priliku da razgovaramo njom, da je vidimo je - rekla je za Jutarnji uplakana sestra Martina.
Iako se ne zna i ne može se znati jesu li društvene mreže bile okidač podizanja ruke na sebe, vanredni sastanak u čakovečkoj bolnici u nedjelju, dan nakon saznanja o smrti koleginice, naveo je neke na zaključak da i kolege misle da je tako. Nakon što su dobili službenu pritužbu protiv doktorke, bolnica je koleginicu, kao što to uvijek i rade, kaže upravnik dr. Igor Šegović, pozvala da se izjasni.
Šegović, kaže da je sastanak na temu prozivanja doktorke imenom i prezimenom na mrežama bio planiran ranije, za utorak.
- U međuvremenu se dogodila ova tragedija, pa smo sastanak, na kojem smo i namjeravali razgovarati kako da pošaljemo poruku javnosti da nije u redu imenom i prezimenom javno prozivati doktore kad postoje službeni kanali za pritužbe, prebacili za nedjelju. Na sastanku su bili predstavnici udruženja u zdravstvu, koji imaju kanale kako zaštititi radnike. Doktorski zbor i HUBOL imaju mogućnosti pružanja pravne pomoći doktorima, bolnica ih nema. Mi im možemo samo sugerisati pokretanje privatne tužbe zbog klevete. Udruženja imaju i mogućnosti i finansijska sredstva za pomoć. Ovo nije prvi takav slučaj, da se imenom i prezimenom javno prozivaju doktori, sve nas prozivaju i pišu šta žele, a mi jedino što možemo je privatno tužiti za klevetu kako bi se zaštitili - rekao je za Jutarnji Šegović.
Doktorku koju su na društvenim mrežama linčovali, njene kolege opisuju kao vrijednu i predanu poslu. Dr. Mihajlo Kovačić, v. d. načelnik Službe internističkih delatnosti i upravnik interventne kardiologije, poznaje je odavno. S teškom je dijagnozom nekad bila njegova pacijentkinja, a kad je i sama završila medicinu, često su zajedno dežurali.
- Prije desetak godina je kao gimnazijalka došla kao pacijent, oboljela je od zloćudne hematološke bolesti. Izlečila se, prošla kalvariju liječenja, hemoterapiju i onda je uzela baš tu specijalizaciju, kako bi mogla pomoći ljudima s istom bolešću jer zna kako im je. Bili smo fascinirani. Teško je, ne možemo da vjerujemo. Bila je dobra, savjesna, korektna. To će vam reći svi s kojima je radila. Dežurstvo s njom uvijek je bilo bez problema, bila je kolegijalna - kaže dr. Kovačić.