Viši sud u Beogradu donio je još jednu odluku u parničnom postupku protiv dječaka ubice koji je 3. maja 2023. u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro vršnjaka, radnika obezbjeđenja i ranio još petoro učenika i nastavnicu istorije.
Odluka je donijeta u postupku koji je dječak, koji je teško ranjen tokom masakra, pokrenuo protiv dječaka ubice, njegovih roditelja i škole.
- Viši sud u Beogradu donio je presudu kojom je djelimično usvojen tužbeni zahtjev maloljetnog tužioca, pa su obavezani tuženi maloljetni ubica, njegovi roditelji Miljana Kecmanović, Vladimir Kecmanović i Ogledna osnovna škola „Vladislav Ribnikar“ da maloljetnom tužiocu na ime naknade nematerijalne štete solidarno isplate novčani iznos od ukupno 3.100.000 dinara, i to za pretrpljene duševne bolove zbog umanjenja opšte životne aktivnosti iznos od 1.500.000,00 dinara, za pretrpljene fizičke bolove iznos od 600.000,00 dinara, za pretrpljen strah iznos od 800.000,00 dinara, i za pretrpljene duševne bolove zbog naruženosti iznos od 200.000,00 dinara, a sve sa zakonskom zateznom kamatom počev od dana presuđenja, pa do konačne isplate - potvrđeno je za Kurir iz Višeg suda u Beogradu.
Istom odlukom suda, odbijen je tužbeni zahtjev maloljetnog tužioca na ime naknade nematerijalne štete u preostalom dijelu, odnosno preko dosuđenih do traženih iznosa, kao neosnovan.
- Tuženi su obavezani da tužiocu solidarno naknade troškove postupka sa zakonskom zateznom kamatom, počev od dana nastupanja uslova za izvršenje - navodi se u odluci suda.
U obrazloženju presude, između ostalog, navodi se da je tuženi maloljetni ubica iz "Ribnikara" odgovoran za štetu koju su tužioci pretrpjeli, imajući u vidu da je bio sposoban za rasuđivanje, dok su tuženi Vladimir Kecmanović i Miljana Kecmanović odgovorni za štetu koje je njihovo maloljetno dijete prouzrokovalo maloljetnom tužiocu, s obzirom na to da je šteta nastala usljed lošeg vaspitanja maloljetnika, rđavih primjera i poročnih navika koje su mu tuženi kao roditelji dali.
- Naime, tuženi Vladimir Kecmanović je svog maloljetnog sina odvodio u streljanu, gdje ga je naučio da rukuje vazdušnim i vatrenim oružjem i gađa u mete, iako takva vrsta aktivnosti očigledno nije odgovarala uzrastu i razvoju djeteta. Takođe, tuženi Vladimir Kecmanović odgovoran je za štetu i s obzirom na to da je u stanu u kojem je živio sa maloljetnim sinom i ostalim članovima porodice, držao vatreno oružje na mjestu koje je bilo dostupno i nedovoljno obezbijeđeno, tako što je predmetno oružje i municiju čuvao u najprometnijem dijelu stana, u ormaru, u hodniku pri samom ulasku u stan, dakle na način koji nije bio dovoljno bezbjedan i adekvatan, a ovo utoliko prije kada se ima u vidu da je maloljetnik uspio i da dođe do šifre, što je sve u krajnjoj liniji i dovelo do upotrebe oružja i municije od strane njegovog maloljetnog sina - navodi se u odluci suda.
Istovremeno, sud nalazi da je tužena Miljana Kecmanović odgovorna za štetu, budući da se nije usprotivila niti je spriječila da njen suprug zajedničko maloljetno dijete odvodi u streljanu, gdje je naučio da rukuje vatrenim oružjem, niti je vodila računa o tome na koji način je vatreno oružje njenog supruga odloženo, odnosno obezbijeđeno u stanu u kojem su zajedno živjeli.
- S obzirom da je u konkretnom slučaju riječ o maloljetnom trinaestogodišnjem djetetu, koje je u adolescetnom periodu još uvijek ranog sazrijevanja, i nad kojim roditelji moraju imati pojačanu pažnju i obazrivost, i u onim okolnostima gdje u kući nije dostupno oružje i dijete nije obučeno za njegovo korišćenje, to je zaključak suda da su takvim svojim ponašanjem, tuženi Vladimir i Miljana Kecmanović pokazali da se kao roditelji nisu starali o vaspitanju i razvoju svog zajedničkog maloljetnog sina, zbog čega su i odgovorni za nematerijalnu štetu koju je pretrpio maloljetni tužilac - navodi se u odluci.
Sud je našao da postoji odgovornost za štetu i na strani tužene Osnovne ogledne škole „Vladislav Ribnikar“, polazeći od toga da škola kao vaspitno-obrazovna ustanova ima obavezu da obezbijedi bezbjedno okruženje za učenike i da organizuje nadzor nad njima tokom boravka u školi. Prema ocjeni ovog suda, upravo propuštanjem tih obaveza, stvorena je odgovornost škole za štetu koju je maloljetni učenik izazvao, jer se radi o predvidivom riziku, koji je mogao i morao biti spriječen.
- Protiv ove presude dozvoljena je žalba Apelacionom sudu u Beogradu u roku od 15 dana od dana prijema iste - navodi se u odluci.
Parnično odjeljenje ovog suda, u martu je donijelo odluku po kojoj dječak ubica, njegovi roditelji i škola u kojoj se masakr dogodio porodicama ubijene djece na ime naknade nematerijalne štete moraju da isplate 344.100.000 dinara.
U maju ove godine sud je donio odluku i u postupku koji je pokrenula nastavnica istorije Tatjani Stevanović, koja je teško ranjena u masakru moraju da isplate 6.900.000 dinara.
Takođe, presudom koja je donijeta pred istim sudom, Vlaldimir Kecmanović je osuđen na 14 i po godina zatvora zbog puštanja i zlsotavljanja sina kao i zbog toga što je maloljetno dijete vodio u streljanu, učio ga da puca i učinio mu dostupnim svoja dva pištolja, dok je Miljana Kecmanović kažnjena sa tri godine zatvora zog zapuštanja i zlostavljanja sina.
Na ovu presudu, roditelji dječaka ubice su se žalili i očekuje se da uskoro Apelacioni sud u Beogradu donese odluku u ovom predmetu.