Istorijske cijene idu u istoriju

Jeftinije gorivo od sljedeće sedmice

  • Izvor: ATV
  • 16.03.2022. 19:18

Istorijske cijene goriva ipak idu u istoriju. Šok kojim je tržište odgovorilo naglim rastom cijena usljed najnovije svjetske vojnopolitičke drame je izgleda prošao. Bez obzira na ekonomske poteze zapada i Rusije, cijena nafte na svjetskom tržištu se stabilizovala i daleko je od istorijskog maksimuma.

“To se može vidjeti iz indeksa barela, on je negdje oko 100 dolara, mislim da je to tendencija koja će u narednom periodu sigurno donijeti sniženje cijena na benzinskim stanicama, i to je nešto što ćemo sigurno viedjeti već iduće sedmice”, rekao je Dragan Trišić, predsjednik Grupacije za promet nafte i naftnih derivata Privredne komore Republike Srpske.

Tržište se stabilizovalo nakon početka pregovora Rusije i Ukrajine. Kina je saopštila da drži pod kontrolom zarazu omikron sojem virusa korona. Zemlje OPEC-a takođe su objavile stabilnu prognozu za naredni period. 

“Ono što nas očekuje u narednom periodu, to je stabilizacija u svakom smislu, tendencija je da nafta ide prema dolje, to će se odraziti na naše tržište, pratimo geopolitičke kretanja koja su osnovni preduslov za sve ono što govorimo”, rekao je Trišić.

I dok su se na pumpama u BiH, posljedice krize itekako osjetile, neke su zemlje bilježile zlatno doba naftnog turizma. Među njima Mađarska. Ta zemlja je značajno ograničila cijene naftnih derivata. Toliko da se ljudima iz Srbije, Hrvatske ali i Poljske i te kako isplati preći granicu kako bi napunili rezervoare. 

“Idem preko u Mađarsku, značajno je jeftinije, ima nekih ograničenja, ali ja se snađem”, kaže jedan stanovnik Srbije, a drugi:

 “Često odlazim, meni je bitno da na jednom punom tanku od 50ak litara, može sigurno preko 1000 dinara da se uštedi.”

Ono što je takođe primjetno kod nas jeste pojava značajno različitih cijena goriva na različitim pumpama. U Bijeljini je moguće naći gorivo i po "nekadašnjih" 2.50 marke. Iz Privredne komore objašnjavaju da se to dešava zbog čestog mijenjanja ulaznih cijena, koje su se na vrhuncu krize mijenjale i nekoliko puta dnevno.


Tagovi: