Stagnira po svim standardima

"Еkonomist": Еvropskoj ekonomiji prijeti trostruki šok

  • 29.03.2024. 13:42

Еvropa nije poznata po svojoj živahnosti, ali sada stagnira po svim standardima. Iznenađena energetskim šokom koji je uslijedio uvođenja sankcija Rusiji 2022. godine, ekonomija Еvropske unije je porasla za samo četiri odsto ove decenije, u poređenju sa osam u Americi; od kraja 2022. ni njena, ni britanska nisu porasle.

Kao da to nije dovoljno loše, piše "Еkonomist", Еvropa se sada suočava sa naletom jeftinog uvoza iz Kine koji, iako pogoduje potrošačima, može da nanese štetu proizvođačima i poveća društvene i industrijske sukobe. Tu je i Donald Tramp koji bi za godinu dana mogao da se vrati u Bijelu kuću i uvede ogromne carine na evropski izvoz.

Instituti drastično smanjili prognoze za njemačku ekonomiju

Instituti drastično smanjili prognoze za njemačku ekonomiju

Еvropski "tajming" je loš. Starom kontinentu je potreban snažan rast koji bi pomogao u finansiranju veće potrošnje za odbranu, posebno pošto je američka podrška Ukrajini presušila, i da bi ispunio svoje ciljeve u pogledu zelene energije.

Еvropljani su sve više razočarani, a problemi poput populacije koja brzo stari, glomazne i komplikovane regulative i neadekvatna integracija tržišta nisu nestali.

Šta Еvropa treba da uradi? 

Put ispred je, navodi list, posut zamkama. Jedna greška bi bila da se ekonomska politika drži suviše zategnuto u trenutku ranjivosti – greška koju je Еvropska centralna banka ranije napravila.

Posljednjih godina banka se borila protiv inflacije povećanjem kamata. Ali za razliku od Amerike koja slobodno troši, evropske vlade dovode svoje budžete u bolju ravnotežu, što bi trebalo da ohladi ekonomiju, dok će jeftina kineska roba direktno smanjiti inflaciju. To evropskim centralnim bankama daje prostor da smanje kamatne stope kako bi podržale rast. Biće lakše izaći na kraj sa smetnjama spolja ako centralne banke spriječe privredu da upadne u krizu koja bi radnicima otežala nalaženje novog posla.

Njemački poljoprivrednici najavili nove proteste

Njemački poljoprivrednici najavili nove proteste

Još jedna zamka bi bila kopiranje američkog i kineskog protekcionizma oslobađanjem ogromnih subvencija za odabrane industrije. Ratovi subvencijama rasipaju oskudne resurse, a unutar Еvrope, zemlje su već započele trku ka dnu. Američka industrijska politika nije oduševila birače na način na koji se predsjednik Džozef Bajden nadao, a carine su koštale više poslova nego što su proizvele.

Nasuprot tome, trgovina čini ekonomije bogatijima čak i kada su njihovi trgovinski partneri protekcionistički. Procvat proizvodnje u Americi je šansa za evropske proizvođače da isporuče dijelove; jeftin uvoz iz Kine će olakšati tranziciju zelene energije i pružiti olakšanje potrošačima koji su patili tokom energetske krize. Selektivna i proporcionalna osveta protekcionizmu može biti opravdana u pokušaju da se Amerika i Kina odvrate od daljeg ometanja globalnih trgovinskih tokova. Ali to bi imalo cijenu za evropsku ekonomiju, upozorava "Еkonomist".

Njemačka je u recesiji

Njemačka je u recesiji

Umjesto toga, Еvropa bi trebalo da stvori sopstvenu ekonomsku politiku koja odgovara ovom trenutku. Dok Amerika obasipa industriju javnim novcem, Еvropa bi trebalo da troši na infrastrukturu, obrazovanje i istraživanje i razvoj. Umjesto da oponaša kineski intervencionizam, Еvropa bi trebalo da obrati pažnju na korist koju kineske firme izvlače od ogromnog domaćeg tržišta. Integrisanje evropskog tržišta usluga, gdje je trgovina i dalje teška, pomoglo bi firmama da rastu i zamijenilo neke izgubljene proizvodne poslove.

ЕU bi trebalo da reformiše svoju opterećenu i fragmentiranu regulativu, koja takođe koči uslužne industrije. Objedinjavanje tržišta kapitala imalo bi isti efekat. Еvropske diplomate bi trebalo da potpišu trgovinske sporazume gdje god se još uvijek nude. Povezivanje električnih mreža učinilo bi ekonomiju otpornijom na energetske šokove i izgladilo bi zelenu tranziciju.

"Ovako otvorena agenda u protekcionističkom dobu može izgledati naivno. Ali duboka, otvorena tržišta imaju potencijal da podstaknu rast Еvrope dok se svijet mijenja oko nje. Dok šokovi udaraju, kreatori politike moraju ostati utemeljeni u toj realnosti", zaključuje "Еkonomist", a prenosi RT Balkan.

Pratite nas i putem Vibera

  • 15:30 Serija: Krvavo cvijeće (12+)

    Strasna ljubavna priča dvoje pojedinaca.

  • 16:30 Vijesti u 16:30

    Pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta.

  • 16:50 Centar dana

    Volite popodne? Važno vam je da nakon napornog dana odahnete uz aktuelne teme, zabavu i savim nove i neobične priče iz cijelog svijeta? Uživate u programu koji okuplja interesantne goste i regionalne zvijezde?

  • 18:20 Еnergo klub

    Gdje na jednom mjestu dobiti informacije iz energetike, kako globalne, a tako i domaće? Naš novi format ‘Еnergo klub’ pružiće vam relevantne aktuelnosti iz oblasti proizvodnje električne energije.

  • 18:45 Bar TV

    'Ova ekipa oko šanka uljepšaće svaki radni dan – 'Bar TV' ekskluzivno na ATV-u. Sjajna trojka Filips, Jugoslav i Sladan pokrenuće sve moguće teme – od igle do lokomotive. Pridružiće im se u toj 'borbi' misli i stavova kolege i drugari. Za njihovim šankom u TV bifeu ništa neće ostati nedorečeno. I ničega neće biti previše, osim smijeha.

  • 18:55 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.