"Litijumska groznica trese svijet"

Dejan Vuk Stanković: Svijet i Srbija u vrtlogu potrage za litijumom

  • 19.10.2023. 20:38

Analitičar Dejan Vuk Stanković iznio je niz argumenata oko "litijumske groznice koja trese svijet".

Njegov autorski tekst za Kurir prenosimo u potpunosti.

"Litijumska groznica trese svijet. Države, rudarske kompanije, privatni investitori iz svih dijelova svijeta sve više se upuštaju u avanturu potrage za „bijelim zlatom“. Pretežni je stav da je potraga ekonomski korisna i tehnološki neophodna. Savremena tehnologija, od automobilske industrije do elektronskih uređaja, upravo je bazirana na ovom metalu.

Kako stoji stvar s našom Srbijom? 

Odgovor bi se mogao sažeti u sljedeće karakteristike: obazrivost, radoznalost i skepsa. Uprkos očiglednoj ekonomskoj i društvenoj dobiti od litijuma, na snazi je formalno-pravna obustava realizacije „Rio Tintovog“ projekta otvaranja podzemnog rudnika za eksploataciju litijuma i borata.

Protivnici rudarenja litijuma u Srbiji idu toliko daleko da predlažu zakonski i politički moratorijum na sve aktivnosti u pravcu eksploatacije litijuma. Zvanični razlozi, oni predstavljeni javnosti kao relevantni, za moratorijum na aktivnosti obuhvaćeni su pojmom ekološki. A ekološki razlozi su pobrojani kao borba za čist vazduh i vodu, briga za poljoprivredni potencijal i kulturno-istorijsko nasljeđe regiona Jadra, bogatog rudom litijuma i višestruko tržišno korisnim boratima.

Kako stoji stvar sa moratorijumom za rudarenje litijuma u svjetlu poznatih činjenica o savremenom naprednom svijetu? Еvo nekoliko primjera.

Vodeća sila savremenog svijeta SAD, zainteresovana za zelenu tranziciju i naprednu industriju, pitanje eksploatacije litijuma ne smatra samo pitanjem ekonomske i tehnološke nužnosti već „pitanjem važnim za sopstvenu nacionalnu bezbjednost“.

Еvropska unija u planovima za zelenu tranziciju naglašava kao strateški cilj izbjegavanje zavisnosti od Kine. U Еvropi je u toku otkrivanje novih rudnih nalazišta i pravljenje planova za otvaranje rudnika za eksploataciju litijuma, hemijsku preradu rude i pravljenje sopstvenih lanaca proizvodnje - od rudnika, preko baterija, do električnih automobila.

Prva evropska ekonomija - Njemačka, jedna od ekološki najsamosvjesnijih država u Еvropi, razvija model eksploatacije iz termalnih voda na samoj granici sa Švajcarskom. Druga ekonomija ЕU Francuska nedavno je takođe otkrila nalazišta litijuma u svojoj zemlji. Kao i drugde u svijetu, projekat buduće eksploatacije započet je u svrhu razvoja industrije električnih automobila. Umjetnički orijentisani Francuzi u Muzeju mineralogije u Parizu spojili su mineral bogat litijumom sa električnim automobilom budućnosti.

Iz navedenih primjera, primjećujemo da se svuda oko nas temeljno promišlja o najadekvatnijim načinima rudarenja litijuma i maksimizacije njegove primjene.

Globalna ekonomska i tehnološka kretanja su u nesumnjivom neskladu s potencijalima rudarenja nalazišta litijuma u Srbiji. Naša zemlja se nalazi na raskršću. Blokada eksploatacije litijuma nosi veći broj negativnih posljedica no onih pozitivnih po srpsku ekonomiju. To su, prije svega: povlačenje Rio Tinta iz Srbije, uz veliku izvjesnost gubitka spora na međunarodnoj arbitraži i plaćanje penala privatnom investitoru, umanjenje potencijala ekonomskog razvoja u oblasti elektromobilnosti i zelene ekonomske tranzicije, sigurne dobiti za državu i građane i najzad stvaranje loše investicione reputacije Srbije kao nestabilnog mjesta investiranja velikih multinacionalnih privatnih kompanija. S druge strane, deblokada održivog rudarenja nudi nov pravac razvoja Srbiji, kroz rad podzemnog rudnika litijuma i borata, fabrike litijumskih baterija i potencijalne investicije u industriju električnih automobila.

Ako se za trenutak osvrnemo prema svijetu, izbor je jednostavan. Ukoliko se opredijelimo za racionalnost u donošenju političko-ekonomskih odluka, imaćemo mogućnost da se oslobodimo (duboko) ukorenjenog mita o „izuzetnosti“ našeg slučaja, tradicionalno „začinjenog“ teorijama zavjere i neproduktivnom mržnjom prema svijetu progresa."

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi:
  • 11:20 Serija: Ko te šiša (12+) (R)

    ''Serija: Ko te šiša (12+) (R)

  • 11:50 Bratunac: Obilježavanje stradanja Srba Srednjeg Podrinja i regije Birač, prenos

    '''Bratunac: Obilježavanje stradanja Srba Srednjeg Podrinja i regije Birač, prenos

  • 13:40 Teletrgovina

    Teletrgovina

  • 13:55 Vijesti

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta svaki radni dan.

  • 14:00 Еmisija: Ćirilica (R)

    Provokativna pitanja i još provokativniji odgovori, bujica oprečnih stavova i reči, teorije i dokazi, neotkriveno – sve nosi urednički potpis Marića koji na interesantan način sučeljava različita mišljenja i ogoljava stvarnost.

  • 16:00 Serija: Ljubavni zalogaji (12+) (R)

    Domaći sitkom ’Ljubavni zalogaji’ u režiji Milorada Milinovića uzbudljiva je avantura dva prijatelja Džonija i Šukija koji na Dorćolu otvaraju restoran ’na crno’, a koji nosi isti naziv kao i ovaj simpatični sitkom.