Dugotrajna toplotna kupola i toplotni talas u velikom dijelu Еvrope se, barem privremeno, urušavaju i biće zamijenjeni mnogo hladnijom vazdušnom masom.
Značajni vremenski uslovi će se vjerovatno razviti širom centralne Еvrope, praćeni jakim grmljavinskim olujama, gradom, poplavama i štetnim vjetrovima.
Dramatična promjena vremena dolazi nakon dugog perioda neuobičajeno vrućeg vremena u većem dijelu kontinentalne Еvrope posljednjih sedmica, piše "Sever Veder". Mnoge zemlje i stotine meteoroloških stanica oborile su svoje rekorde najviših temperatura za jun, a neki čak i rekorde za juli. Toplotni talas je bio istorijski.
Toplotna kupola, koja je zarobila izuzetno toplu vazdušnu masu ispod sebe, konačno gubi dah i očekuje se da će se urušiti kako se približavamo vikendu. Izazvan blokadom iznad sjevernog Atlantika, hladni talas se pojavljuje sa sjevera prema centralnoj Еvropi, sa znatno hladnijim vazdušnim masama predviđenim početkom sljedeće sedmice.
Kontrast će biti dramatičan
Ovo će stvoriti snažan kontrast temperature i pritiska između hladnog talasa sa sjevera i intenzivnog toplotnog talasa koji se raspao na jugu. S pojačanim vjetrovima na višim slojevima (mlazna struja) koji podržavaju intenzivno podizanje talasa, od subote do utorka je vjerovatan rašireni razvoj teških vremenskih uslova.
Hajde da se udubimo u evoluciju vremenskog obrasca tokom vikenda koji će dovesti do teških vremenskih uslova i potencijalnih poplava početkom sljedeće sedmice. Promjena vremenskog obrasca biće dramatična tokom vikenda i početka sljedeće sedmice, zahvaljujući snažnom jačanju visinskog grebena iznad sjevernog Atlantika. To uzrokuje duboki hladni talas sa sjevera koji će se probiti daleko na jug u centralnu Еvropu i prema Mediteranu nakon nedjelje. Budući da se zračna masa na sjevernoj hemisferi kreće suprotno od kazaljke na satu oko niskog pritiska i u smjeru kazaljke na satu oko visokog pritiska, možemo vidjeti da će protok zraka biti od sjevera prema jugu između dva velika vremenska sistema.
Vazdušna masa iza jezgra gornjeg/niskog talasa biće znatno niža nego što smo doživljavali posljednjih sedmica, oko 5 do 8 stepeni ispod normale na geopotencijalnoj visini od 850 mbar (približno 1.200 metara nadmorske visine). Ovo je prilična anomalija i značajna promjena.
Promjena temperature i kontrast između trenutnih izuzetno visokih temperatura i onih predviđenih za ponedjeljak i utorak sljedeće sedmice biće još dramatičniji. Dok su temperature u četvrtak i petak ove sedmice bile 10-12 °C iznad prosjeka, primjetna je razlika ako ih uporedimo s temperaturama sljedećeg utorka. One će biti 6-10 ispod normale na površini. Dakle, postoji promjena od skoro 20 u odnosu na trenutne.
Kada se gornji hladni talas počne kretati prema istoku oko srijede, temperature će se početi vraćati na od 20 do 30 stepeni Celzijusa, takođe zahvaljujući intenzivnom zagrijavanju početkom i sredinom jula i povratku toplog oblaka iz jugozapadne Еvrope.
Sa temperaturom morske vode od 20-30 °C u zapadnom i sjeverno-centralnom Mediteranu, tačke rose će biti oko sredine 20-ih stepeni Celzijusa u sjevernoj Italiji. Ovo se direktno prevodi u visokoenergetsko gorivo za grmljavinske oluje, pomjerajući konvektivno dostupnu potencijalnu energiju (CAPЕ) u raspon od 2000-3000 J/kg. Ovo je visoka do ekstremna nestabilnost.
Brojnim područjima prijete oluje
Smješteni ispod intenzivne mlazne struje u vazduhu, povezane s dubokim hladnim talasom, intenzivni vjetrovi u gornjim slojevima će podržati široko rasprostranjeno podizanje za nastanak grmljavinske oluje. Stoga će kombinacija visoke nestabilnosti, u kombinaciji s jakim vjetrovima, pružiti uslove za podršku jakim grmljavinskim olujama. One će biti sposobne proizvesti sve vremenske opasnosti, uključujući veliki do vrlo veliki (gigantski) grad, razorne vjetrove, bujične kiše i tornada.
Lokalno, količine padavina će vjerovatno doseći 100 do čak 200 milimetara na nekim mjestima, uglavnom ako se pojave jake grmljavinske oluje. Stoga, brojna područja širom Italije, Slovenije i sjevera Hrvatske suočavaju se s rizikom od bujičnih padavina, bujičnih poplava i klizišta. Međutim, količine padavina će znatno varirati jer će jake oluje biti izolirane uprkos široko rasprostranjenoj aktivnosti grmljavine.
Prognozira se da će predstojeća promjena vremena postepeno nestati do sredine sljedeće sedmice, a zatim globalni modeli ukazuju na povratak značajne toplote u kontinentalnu Еvropu. Iako je ova prognoza još uvijek oko 10 dana unaprijed, opšti trendovi ukazuju na novu toplotnu kupolu.