Jedanaest crvenih ruža plutalo je niz Bosnu na osmu godišnjicu poplave. Bačene su sa mosta u rijeku u znak sjećanja na 11 sugrađana stradalih u vodenoj stihiji. Doboj će ih se sjećati i raditi na tome da se slična nepogoda ne ponovi, poručuju nadležni. Maj 2014 ne mogu i neće zaboraviti.
"Prvo nažalost su žrtve koje se nisu snašle u poplavi one su stradale a posle toga odmah se sjetim prodiranja vode, pošto sam se i sam zatekao u gradu Doboju i prizori su strašni ulice kao bujične rijeke", kaže Slavko Kovačević, zamjenik gradonačelnika Doboja.
Voda je nosila sve pred sobom - vozila, bijelu tehniku. Hiljade domaćinstava je poplavljno, šteta procijenjana na više od 170 miliona maraka. U kuću su ušli tek pred zimu prisjeća se Gospa Jović
"Joj nikad ga zaboraviti ne mogu, nikad, znaš kad imaš sve i na jednom nemaš ništa, ali eto bog dragi da da se preživi sve, moramo dalje nastavit", kaže Gospa Jović, Usora.
Stan je sačuvao, ali automobil nije, priča nam Pero Gajić. Garaža u Starom gradu je bila potpuno pod vodom.
"Najžalie mi je auta i najžalije u garaži sam imao i veš mašinu i frižider i ormarić i dielova nekakvih, alata, ormara svega", kaže Gajić.
Bili poplavljeni ili ne, Dobojlije ne zaboravljaju 15. maj. Na različute načine urezao im se u sjećanje.
- Taj osjećaj s obzirom da je prvi put da se sa tim srećemo na ovim prosotrima taj osjećaj nemoći i bezidejnosti šta se stvarno može i treba uraditi.
- Teško mi je bilo naročito onih ljudi koji su to doživjeli koji nisu znali iz očaju ni kud ni šta i svi smo bili očajni.
- Došla voda odjednom vidite zgrade, do onih prozora ovuda rijeka ide, strahota ne daj bože nikom samo to.
Mnogi projekti rađeni su s ciljem da se grad zaštiti. Očišćen je potok Liješanj, postavljene betonske barijere uz magistralni put, urađena obalotuvrda na nekim dijelovima korita Bosne.
"Grad Doboj ima u planu i čišćenje ovog gornjeg dijela potoka Liješanj od kasarne do ušća u rijeku Bosnu jer sv vode prilikom padavina s okolnih brda slivaju se u kanal u odlaze u rijeku Bosnu mi imamo u planu da očistimo kompletan kanal od ovog rastinja", kaže Nenad Ostojić, Odjeljenje civilne zaštite Doboj.
Iako su padavine maja 2014. okarakterisane kao stogodišnje, građani i danas strahuju. Klima se kažu promijenila, pa je uprkos do sada urađenom, moguće da se sličan scenario ponovi i za manje od stotinu godinu. Nadaju se da će se ipak prije toga naći sistemsko rješenje za zaštitu grada.