Patrijarh srpski Porfirije

SPC ne može da prihvati nijedan dokument koji se protivi njenom postojanju na Kosovu

  • Izvor: SRNA
  • 26.03.2024. 13:26

Srpska pravoslavna crkva ne može da prihvati nijedan pravni ili politički model koji se protivi njenom osmovjekovnom postojanju na Kosovu i Metohiji, poručio je danas Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.

Govoreći na skupu "Kosovo i Metohija - istorija i kulturno nasljeđe" na Bogoslovskom faklutetu u Beogradu, srpski patrijarh je istakao da je SPC jedina Crkva Hristova na Kosovu i Metohiji i svuda gdje se prostire njena kanonska jurisdikcija i da o tome ne može biti nikakve rasprave.

- Na djelu su potpuno fiktivne, imaginarne konstrukcije o porijeklu srpskih svetinja - rekao je patrijarh Porfirije.

Patrijarh je istakao da je međunarodna zajednica, oličena u UN i ЕU, dužna da obezbijedi puno poštovanje svih ljudskih i vjerskih prava na Kosovu i Metohiji.

- SPC nigdje ne traži "posebna prava", pa ni na Kosovu i Metohiji. Osim toga, ne mogu se samo za SPC na Kosovu i Metohiji kao "posebna prava" tretirati univerzalna ljudska i vjerska prava - rekao je patrijarh Porfirije.

Srpski patrijarh je ukazao da je samo snaga božanske, Hristove ljubavi kroz vijekove na Kosovu i Metohiji mogla da podigne nebrojano više od 1.300 hramova i crkvišta koliko ih je sada u Pokrajini.

- Podsjetićemo da je blaženopočivši patrijarh Pavle u ono teško i preteško vrijeme, 18. juna 1999. godine, u manastiru Gračanici rekao međunarodnim predstavnicima: "Mi Srbi ovdje na Kosovu i Metohiji smo ono što su naše svetinje - rekao je patrijarh.

On je dodao da je samo snaga božanske ljubavi koja krasi sva pokoljenja srpskog naroda na Kosovu i Metohiji mogla da sagradi osam hramova na jedom kvadratnom kilometru.

Patrijarh je ukazao da se zaštita kulturnog nasljeđa srpske Crkve i naroda na Kosovu i Metohiji, nepokretnih i pokretnih sakralnih dobara koja imaju veliku opštecivilizacijsku vrijednost, ne može samo u tom slučaju posmatrati kao "posebno pravo" SPC.

- Nesporno je da su prava i slobode sveštenstva, monaštva i vjernog naroda, kao i srpski pravoslavni identitet, sakralna i ostala imovina SPC na Kosovu i Metohiji ugroženi - rekao je on.

Podsjetivši da se navršilo 25 od početka velikog stradanja srpskog naroda i Crkve na Kosovu i Metohiji, da je 25 godina od donošenja Rezolucije 1244 i 20 godina od martovskog pogroma, patrijarh srpski kaže da za sve to vrijeme SPC, monaštvo i vjerni narod na Kosovu i Metohiji žive u uslovima koji su cijelom svijetu poznati.

- Neprestano treba da govorimo o srušenim i spaljenim svetinjama, našoj pobijenoj braći, sestrama i djeci, otetoj i uzurpiranoj imovini, zaoranim grobljima, posebno o promjeni identiteta svetinja kao što su Studenica Hvostanska, zatim crkve Svetog Nikole u Novom Brdu, Dečana, Gračanice, da ne nabrajam - rekao je patrijarh Porfirije.

Ukazavši da je ovo vrijeme različitih vidova istorijskog revizionizma, ali da se u slučaju kada se žrtvama i zločincima zamjene mjesta ne radi o revizionizmu, te naglasio da SPC poziva na dijalog kosovsko-metohijske Albance.

On je ponovio da samo snaga božanske ljubavi koja je krasila i krasi sva pokolenja srpskog naroda na Kosmetu mogla da sagradi osam hramova na jednom kilometru kvadratnom.

Pratite nas i putem Vibera

  • 10:40 Teletrgovina

    Teletrgovina

  • 10:55 Serija: Istine i laži (12+)

    Serija, koja je doživljela veliki regionalni uspjeh, i dalje je na samom vrhu gledanosti, u vama će sigurno izmamiti najiskrenija osećanja, a preprekama, dinamikom i napetim razvojem sudbina likova, 'kupiće vas' i postati vaša omiljena domaća serija.

  • 11:40 Teletrgovina

    Teletrgovina

  • 11:55 Vijesti

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta.

  • 12:00 Teletrgovina

    Teletrgovina

  • 12:15 Еmisija: Narod Priča (R)

    Autorska putopisno-reportažna emisija novinarke Biljane Stokić, otkriće vam šta srce naroda priča o Srpskoj, o tradiciji i istoriji naših gradova i sela, o njihovoj svakodnevici i borbi za očuvanje pravih vrijednosti, marljivom radu, vjeri, i ljubavi prema njihovoj i našoj, otadžbini.