"S ljubavlju hrabrim srcima“

Raković za ATV o svojoj borbi: Trajalo je predugo

  • Izvor: ATV
  • 28.12.2023. 12:08

Uspostavljanje registra dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija i osnivanje Laboratorije za HLA tipizaciju tkiva pri Zavodu za transfuzijsku medicinu nam treba kako bi bilo što više ljudi koji će moći da pričaju o svom iskustvu o izlječenju, rekla je ovo u našem ATV jutru Brankica Raković.

Rakovićeva je dodala da će Registar donijeti mnogo više šansi svim oboljelim da brže pronađu donora, da manje čekaju i da liječenje kraće traje.

"Svim pacijentima iz Republike Srpske to traženje donora od sada je bila jedna maratonska trka ako u svojoj okolini nemate srodnog donora“, rekla je Rakovićeva.

Ona je poručila da se raduje svemu što će se desiti večeras.

Poznati se javljaju na 1411!

Poznati se javljaju na 1411!

"Nadam se da će ovo biti prva faza na putu do tačke koja se zove da i tansplataciju matičnih ćelija, zbog koje sam ja morala da idem na VMA u Beograd, možemo da radimo ovdje“, rekla je ona.

Rakovićeva se osvrnula i na svoje liječenje.

"Trajalo je predugo. Taj momenat sa transplatacijom matičnih ćelija je trajao četiri do pet mjeseci. Ja sam većinu tog vremena provela u bolnici u Beogradu odvojena od djeteta. Ti dani traju duže nego obično, okruženi ste aparatima koji pište, iglama, doktori stalno nešto provejravaju i to je takvo liječenje i takva procedura da malo pričaju sa vama, vi jako malo znate o svojoj krvi. Krv bude bukvalno na nuli. Matične ćelije služe tome da dovedu krv na neki nivo da se novi život može započeti“, rekla je Rakovićeva.

Ona je naglasila i da bi pacijentima iz Srpske bilo mnogo jednostavnije i lakše kada bi sve procedure mogle da se urade kod nas. Kako kaže, pacijentima bi mnogo značilo da mogu svoje najbliže da vide makar kroz prozor, da znaju da su tu.

Donatorsko veče

Donatorsko veče "S ljubavlju hrabrim srcima“; U Banjaluci veliki koncert

Ona je još dodala i da je uvjerena da u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske ima dovoljno stručnog i edukovanog kadra kako bi ove procedure mogle da se izvode.

"Prvo moramo da uspostavimo registar. To su dugotrajni procesi, fizički naporni i emotivni za pacijenta ali su i veliki izazov za sve ljekare“, rekla je ona.

Rakovićeva se osvrnula na humanitarnu akciju "S ljubavlju hrabrim srcima“ te poručila da je ovo sve bilo emotivno kako za nju, tako i za Sandru i Katarinu koje su svoje priče ispričale u toku akcije.

Pratite nas i putem Vibera