Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić smatra da pravosudne institucije na nivou BiH treba da odgovore zbog čega se na procesuiranje zločina u Jošanici kod Foče, u kome je ubijeno 56 srpskih civila, čeka više od 30 godina.
"Sve o ovim zločinima je dokumentovao MUP Republike Srpske i Republički centar. Zadatak institucija Republike Srpske je da govore i dokumentuju sve o ovom, ali i drugim zločinima nad Srbima i da ne dopuste da strašna sudbina jošaničkih, ali i drugih srpskih žrtava padne u zaborav", rekao je Nuždić Srni.
Komentarišući podizanje optužnice Tužilaštva BiH protiv bivšeg pripadnika takozvane Armije BiH Amela Isića zbog učešća u ubistvima srpskih civila u fočanskom selu Jošanica i okolnim zaseocima krajem 1992. godine, Nuždić je rekao da je u međuvremenu umro veliki broj svjedoka, ali i izvršilaca, a da su Republički centar i porodice ubijenih u Jošanici ipak spremni da urade sve što je u njihovoj moći da ovaj strašni zločin bude procesuiran.
Prema njegovim riječima, u "Atlasu zločina nad Srbima" do detalja je analiziran i rekonstruisan napad na ovo srpsko selo i porodice i udruženja poginulih iz Foče u potpunosti su iskazale želju i spremnost da svjedoče u pravosudnom procesu, ali je Tužilaštvu BiH bilo potrebno skoro 32 godine za podizanje optužnice.
Nuždić podsjeća da se u ovom fočanskom selu desio monstruozan zločin nad nevinim stanovnicima koji su se spremali da proslave svoju krsnu slavu.
"Nažalost, u krvavom piru, osim muškaraca, stradali su i starci, žene, a pogotovo je tragično što su ubijana i djeca. Mala Danka Tanović od samo dvije godine, brat i sestra Dražen i Dragana Višnjić, što samo svjedoči da se radilo o strašnom zločinu, te da je cilj zločinaca bio da istrijebe sve što je srpsko", zaključio je Nuždić.
Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv bivšeg pripadnika takozvane Armije BiH Amela Isića zbog učešća u ubistvima srpskih civila u fočanskom selu Jošanica i okolnim zaseocima krajem 1992. godine.
Na teret mu se stavlja ratni zločin protiv civilnog stanovništva, organizovanje grupe ljudi i podstrekavanje na učinjenje krivičnih djela genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina i povrede zakona ili običaja rata.
Isića terete da je u svojstvu pripadnika bataljona "Vatra" višegradske brigade tzv. Armije BiH krajem 1992. godine učestvovao u napadu na selo Jošanica u opštini Foča, kao i na okolne zaseoke, nastanjene uglavnom srpskim civilima.
"Prilikom napada ubijeno je 56 lica srpske nacionalnosti, 10 je ranjeno, a kuće i pomoćni objekti uništeni i zapaljeni", navedeno je u saopštenju Tužilaštva.
Na Nikoljdan 1992. godine u fočanskoj mjesnoj zajednici Jošanica muslimanska vojska ubila je 56 mještana srpske nacionalnosti, mnoge od njih na jeziv način, odsijecanjem dijelova tijela. Među žrtvama bila je 21 žena i troje djece.
Za zločine u Jošanici trenutno se vodi postupak u Sudu BiH protiv 13 bivših komandanata i pripadnika takozvane Armije BiH.
Optuženi su Ferid Buljubašić, Ahmet Sejdić, Rašid Sobo, Ševko Glušac, Zakir Jamak, Bahrudin Muhić zvani Bane, Adem Fehrić, Mustafa Poljo zvani Musa, Еnver Kustura zvani Pena, Muhamed Liska, Sakib Čakar, Izet Sejdić i Munir Nalo.