Operacija "Koridor" nije bila samo vojna akcija već pitanje opstanka ili nestanka srpskog naroda zapadno od Drine, a iznjedrila je neke od najvećih vojskovođa, legendarne Momira Talića, Novicu Simića, Boška Kelečevića i Slavka Lisicu, izjavio je Srni v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih civila Viktor Nuždić.
"Zato nije slučajno što je naš narod ovu operaciju nazvao `Koridor života`. Taj izraz najbolje oslikava njenu suštinu, jer je ona za nas zaista značila opstanak, nadu i život", poručio je Nuždić.
On je podsjetio da je život Srba u obe Krajine te 1992. godine postao skoro nemoguć jer su se našli u potpunom okruženju, izolovani i odsječeni od matice Srbije.
Podsjetio je da nisu stizale osnovne životne namirnice, bolesnici su umirali, a najveća tragedija, koja se u kontekstu vremena može nazvati ratnim zločinom, desila se zbog zabrane letova i nemogućnosti transporta kiseonika zbog čega je u Klinično-bolničkom centru u Banjaluci umrlo 12 tek rođenih beba.
"Ovaj tragični događaj najbolje je opisan u knjizi 'Šta su skrivile?', autora našeg istoričara Nikole Borkovića, koju je Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica predstavio javnosti 2019. godine", istakao je Nuždić.
On je naveo da je cijena proboja "Koridor" bila izuzetno visoka, a prema podacima Republičkog centra koji su prikupljeni u okviru višegodišnjeg projekta popisa žrtava Odbrambeno-otadžbinskog rata, u periodu od uvodnih borbi 8. juna, pa do njenog završetka i oslobađanja Broda 6. oktobra 1992. godine, život je izgubilo najmanje 898 boraca iz Republike Srpske i Republike Srpske Krajine.
"Prema dosadašnjim podacima o ranjenim borcima, čije evidentiranje još traje, više od 2.000 ranjenih pretrpjelo je lakše ili teže povrede tokom proboja", naglasio je Nuždić.
Prema njegovim riječima, operacija "Koridor" iznjedrila je i neke od najvećih vojskovođa ovih prostora, legendarne Momira Talića, Novicu Simića, Boška Kelečevića, Slavka Lisicu i mnoge druge, a izvojevane su čuvene bitke i pobjede koje se i danas prepričavaju i služe kao primjer hrabrosti i herojstva.
On je rekao da će ostati zapamćena naredba Veljka Milankovića, komandanta Vukova sa Vučijaka, koji je svojim borcima izdao naredbu "na nož", a značila je borbu "prsa u prsa".
Podsjetio je i na žrtvu komandanta 327. motorizovana brigade Trive Vujića koji je svojim primjerom pokazao kakva mora biti srpska vojnička čast i odanost.
"Ne smijemo zaboraviti ni našu braću iz Republike Srpske Krajine koji su tokom operacije bili primjer hrabrosti i požrtvovanosti u borbi srpskog naroda za slobodu, čiju žrtvu ponekad nažalost i zaboravljamo, a ne bi smjeli", ukazao je Nuždić.
Da se žrtve ne zaborave, a heroji ovog događaja uvijek pamte, Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica učestvovao je u snimanju dokumentarno-igranog filma "Koridor – 92", najpoznatije autorke dokumentarnih filmova u regionu Slađane Zarić.
Naglasio je da je tokom snimanja intervjuisano više od 80 učesnika operacije, a materijal je sačuvan u arhivi Centra za buduća istraživanja i publikacije.
Nuždić je najavio da će jedna takva publikacija, izdanje Centra pod nazivom "Operacija Koridor – 92: Svjedočenje heroja", biti predstavljena 30. juna, čiji je autor Marko Aćić, bivši zaposlenik Centra.
"Autor je materijal za knjigu, osim arhivske građe i ranijih istraživanja Centra, crpio upravo iz svjedočenja za potrebe filma i na svojevrstan način dao omaž herojima bitke za život i opstanak", naveo je Nuždić.
Vojna operacija "Koridor 92" trajala je od 14. do 28. juna na području Posavine i omogućila je spajanje zapadnih dijelova Srpske i Republike Srpske Krajine sa ostalim dijelovima Srpske i Srbijom.
Ovom akcijom, čiji je direktan povod smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika, okončana je 42 dana duga kopneno-vazdušna blokada zapadnog dijela Srpske i Republike Srpske Krajine.