Preduzeće "Željeznice Republike Srpske" je tokom 11 mjeseci ove godine evidentiralo 34 vanredna događaja na putnim prelazima, sa jednim smrtno stradalim licem i pričinjenom materijalnom štetom na vučnim vozilima i putnim prelazima u iznosu od 7.327 KM, rečeno je Srni u "Željeznicama".
Iz "Željeznica" su naveli da su od januara do novembra evidentirana 34 vanredna događaja na putnim prelazima, što uključuje udese i saobraćajne nezgode sa oštećenjem željezničke imovine, dok ih je u posmatranom periodu lani bilo 40.
Еvidentirano je 11 vanrednih naleta voza na drumsko vozilo u kojima je po jedno lice smrtno stradalo, zadobilo teže i lakše tjelesne povrede, dok ih je u posmatranom periodu lani bilo osam, sa jednim smrtno stradalim licem i pet lakše povrijeđenih.
U vanrednim događajima ukupno pričinjena materijalna šteta na vučnim vozilima iznosi 154 KM, a na putnim prelazima 7.173 KM, dok je prošle godine iznosila 701 KM, odnosno 23.436 KM.
Iz "Željeznica" su naveli da ti iznosi predstavljaju samo ukupnu pričinjenu materijalnu štetu na vučnim vozilima i sistemu osiguranja putnih prelaza, bez uračunatih troškova radne snage, izlazaka stručnih komisija za vanredne događaje na lice mjesta.
Najveći broj vanrednih događaja zabilježen je na putnom prelazu "Vrbanja", gdje ih je ukupno evidentirano šest sa pričinjenom materijalnom štetom od 2.289 KM, a ovaj putni prelaz je i lani imao najveći broj vanrednih događaja – šest sa pričinjenom materijalnom štetom od 2.505 KM.
Iz "Željeznica" su istakli da ni u jednom vanrednom događaju na putnim prelazima nije utvrđena odgovornost "Željeznica Republike Srpske", već drugih učesnika u saobraćaju, odnosno vozača drumskih vozila.
"Željeznice Republike Srpske" nemaju sudskih sporova povodom nastale štete na putnim prelazima, koja se naplaćuju od osiguravajućih društava gdje onaj koji je odgovoran za štetu ima polisu, a manju štetu isplati i sam.
Iz ovog preduzeća su naveli da na prugama "Željeznica Republike Srpske" nema neobezbijeđenih putnih prelaza i da su svi obezbijeđeni u skladu sa zakonskim propisima.
"Saobraćajni znak `STOP` mora biti dovoljan da se vozači drumskih vozila zaustave prilikom nailaska na putni prelaz. Lična nepažnja vozača drumskih vozila, neoprezno i neodgovorno kretanje prilikom prelaska preko pruge, kao i uništavanje željezničke imovine - najčešći su uzroci nastanka saobraćajnih nezgoda, zbog čega je neophodno i dalje ukazivati na poštovanje saobraćajne signalizacije", poručili su iz "Željeznica Republike Srpske".
Iz ovog preduzeća su ocijenili da je, s ciljem povećanja nivoa bezbjednosti na putnim prelazima, neophodna i veća angažovanost i saradnja, kako lokalnih zajednica kroz koje prolazi pruga na području Republike Srpske, tako i upravljača puta.
"Željeznice Republike Srpske" apeluju na sve učesnike u saobraćaju da budu maksimalno odgovorni i savjesni, poštuju propise i signalizaciju, kako bi sačuvali svoju, ali i bezbjednost ostalih učesnika u saobraćaju.