Direktor Svjetskog takmičenja jakih alkoholnih pića u Briselu - Spirits selekšn baj Konkur mondijal de Brisel Ulrik Nijs izjavio je u intervjuu Srni da mu je bilo ogromno zadovoljstvo što je prošlog mjeseca u Laktašima mogao da prisustvuje Prvom nacionalnom festivalu domaćih rakija "Rakije Srpske", koji ga je impresionirao.
Nijs je istakao da je to bilo mnogo više od samog festivala rakije, jer je više ličio na "gurmanski" festival koji naglašava bogato nasljeđe Republike Srpske i BiH.
"Bogatstvo izloženih proizvoda bilo je impresivno i svakako ukusno! Kombinovanje lokalne rakije i delikatesa bilo je odličan način da se ojača identitet festivala i poveća privlačnost događaja široj publici. Kada je o rakiji riječ, svakako sam bio impresioniran kvalitetom i raznovrsnošću proizvoda", rakao je Nijs.
On je ocijenio da je, kada je riječ o logistici festivala, bio veoma dobro organizovan, hrana i besplatna voda bili su lako dostupni posjetiocima, a asortiman izloženih proizvoda bio je veoma impresivan.
Kao čest posjetilac festivala alkoholnih pića širom svijeta, Nijs je istakao da možda postoje oblasti za koje smatra da bi se mogle poboljšati, kao što je osvjetljenje, jer je prilično brzo pao mrak, što je otežavalo procjenu vizuelnih osobina pića, dok bi malo više svjetla pomoglo.
"Različite štandove trebalo je malo jasnije razdvojiti jer bi to bi pomoglo u protoku i prepoznatljivosti brenda", ocijenio je Nijs.
On je naveo da, kao bivši barmen sa reputacijom, uvijek obraća pažnju na žestoka pića i njihovu kompatibilnost u koktelima, odnosno šta lokalni barmeni rade sa rakijom, kako je miješaju, jer smatra da rakija ima veliki potencijal u tom domenu i volio bi da se to može pokazati.
JOŠ VIŠЕ SЕ ZALjUBIO U RAKIJU I BANjALUKU
"Veoma važan aspekt koji je bio nevjerovatno pohvalan za ovaj festival bili su gosti. Festivali alkoholnih pića uvijek su veoma delikatni za balansiranje: besplatni alkohol i gužva uglavnom nisu dobra kombinacija! Bio sam impresioniran da je, uprkos velikoj gužvi, sve prošlo nevjerovatno glatko. Ovo dovoljno govori o ljudima koji su prisustvovali. Svi su bili nevjerovatno ljubazni i lijepo se ponašali, uprkos tome što su služene rakije", rekao je Nijs.
On je istakao da se slobodno može reći da se još više zaljubio u rakiju i Banjaluku.
BUDUĆNOST RAKIJЕ - PRЕPRЕKЕ KOJЕ TRЕBA PRЕVAZIĆI
Nijs je istakao da je uvjeren da za rakiju postoji budućnost i dodao da je ovaj festival učvrstio njegovo mišljenje, ali da postoje prepreke koje treba prevazići.
Na prvom mjestu su, ukazao je, edukacija i vidljivost, jer je van svojih geografskih granica rakija uglavnom nepoznata, a šljivovica uglavnom pogrešno shvaćena.
On je istakao da su prostor voćnih žestokih pića uveliko zauzele Francuska i Njemačka, koje su se veoma dobro snašle u posjedovanju kategorije, a francuski brendi kalvados ima veću reputaciju od šljivovice i kod potrošača i kod barmena, što nije logično.
"To pokazuje kako, kada se radi zajedno i uz pomoć vlade i povezane fondacije za podršku, kategorija može da raste izvan svojih granica. `Zajedno smo jači` - svakako važi i za žestoka pića. Drugi primjer bi bio irski viski. Ova kategorija se bori da ode dalje od `Džejmsona` i `Bušmilsa` i sebi izgradi ime. Radeći zajedno i složno, oni polako dobijaju pažnju koju zaslužuju", rekao je Nijs.
Prema njegovim riječima, balans cijene i kvaliteta idu u prilog rakije.
"Balkan je blagosloven obiljem odličnih sirovina i u stanju je da proizvede odličan voćni destilat po veoma konkurentnoj cijeni. Postoji prilika da se ovo iskoristi, ali kao što sam već naveo, potencijalni potrošači treba da znaju o kategoriji i o njenom kvalitetu. Jasno je da smo u ranoj fazi ekspanzije rakije, ali ako se usvoji jedinstven pristup, reputacija može samo rasti", naglasio je u intervjuu Srni direktor Svjetskog takmičenja žestokih alkoholnih pića u Briselu.
Prema njegovim riječima, rakija ima potencijal da izbjegne zamke drugih alkoholnih destilata, kao što je strašni ritual "poslije večere", a francuski kalvados i ostale rakije /na francuskom "oks de vis"/ bore se da se otresu tog pozicioniranja.
"Ako rakija može da zauzme poziciju u savremenijim obrascima potrošnje /miksologija, na primjer/, mogla bi da prođe veoma dobro. Ima zanat, nasljeđe i kvalitet da do toga dođe", ukazao je Nijs.
SVJЕTSKO TAKMIČЕNjЕ JAKIH PIĆA
Nijs je istakao da su Svjetsko takmičenje jakih alkoholnih pića bukvalno "Ujedinjene nacije žestokih pića" i mnogo više od samog takmičenja, jer je to platforma za obrazovanje, podršku i umrežavanje.
On je rekao da ne postoji drugo takmičenje širom svijeta koje ujedinjuje toliko stručnjaka različitih nacionalnosti da procijene tako širok spektar alkoholnih pića, te podsjetio da su prošle godine imali nešto manje od 2.800 uzoraka iz više od 60 zemalja koje je ocjenjivalo 150 sudija, a da je samo 30 odsto uzoraka nagrađeno medaljama, što znači da medalje imaju veoma veliku vrijednost.
Prema njegovim riječima, ne samo da su medalje sa ovog takmičenja znak kvaliteta, nego takva nagrađena žestoka pića imaju mogućnost da budu prisutna na raznim sajmovima u Еvropi pod kišobranom Svjetskog takmičenje jakih alkoholnih pića, uz druge dodate usluge.
"Mi smo jedino putujuće takmičenje žestokih pića na svijetu. Svake godine idemo u drugu državu, prikazujući destilaciono nasljeđe zemlje domaćina, što je odlična prilika i za naš žiri i za našeg domaćina da uče i podučavaju! Na to smo veoma ponosni", istakao je Nijs.
O FONDACIJI "KULTURA RAKIJA" IZ BANjALUKЕ
Nijs smatra da je postojanje Fondacije "Kultura rakija", koja je posvećena očuvanju vjekovne tradicije i umjetnosti pravljenja i ispijanja rakije u Republici Srpskoj, veoma važno za razvoj tog žestokog pića i da je u velikoj mjeri korak u pravom smjeru.
"Sposobnost postavljanja standarda kvaliteta i obezbjeđivanja njihovog poštovanja od suštinskog je značaja za razvoj bilo koje kategorije žestokih pića: francuski armanjak, konjak i tako dalje, imaju razvijene proizvodne i operativne smjernice za svoja alkoholna pića. Alkoholna pića su mnogo više od tečnosti u čaši. Ona su produžetak kulture zemlje, izraz njenog gostoprimstva i njen nezvanični ambasador. Zbog toga je veoma važno obezbijediti da daju pravu sliku", naveo je Nijs.
On je podsjetio da su decenije trebale da prođu da se tekila otrese rituala "soli i limuna", koji je u izvjesnoj mjeri i dalje prisutan.
"Znam mnoge proizvođače tekile koji stenju od bola na sam pomen soli i limuna. Ovo su decenije izgubljene u ispravljanju nepravde, a ne u fokusiranju na rast. Rad sa fondacijom kao što je vaša izbjeći će takve greške i – kao što je prethodno pomenuto – obezbijediti da svi proizvođači rakije budu na pravom putu", rekao je Nijs u intervjuu za Srnu.