Sud BiH izdao je stroge naredbe za novinare koji sutra budu pratili izricanje presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora "Službenog glasnika" Republike Srpske Milošu Lukiću.
Iz Suda je saopšteno da je strogo zabranjeno unošenje bilo kakve tehničke opreme - kamera, mobilnih telefona, fotoaparata, kao i da novinarima neće biti dozvoljeno da napuste sudnicu prije završetka ročišta.
Izricanje presude zakazano je za 13.00 časova, a ročište će biti održano u sudnici broj šest.
Navode da iz tehničkih razloga nisu u mogućnosti da obezbijede prenos ročišta u realnom vremenu.
Iz Suda podsjećaju da optužnica tereti Dodika i Lučića da su "počinili krivično djelo neizvršavanje odluka visokog predstavnika".
Dodikova i Lukićeva odbrana su tokom iznošenja završnih riječi zatražile oslobađajuću presudu, dok je Tužilaštvo predložilo zatvorske kazne bliže maksimalnoj predviđenoj za to djelo i zabranu obavljanja javnih funkcija u trajanju od 10 godina.
Dodiku se sudi jer je potpisao ukaz o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Srpske i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Republike Srpske, koje je donijela Narodna skupština.
Lukić je optužen jer je potpisao odluke o objavljivanju ukaza predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o proglašenju ovih zakona u "Službenom glasniku" Republike Srpske.
Zakonom o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske je onemogućeno objavljivanje odluka OHR-a i nelegitimno izabranog Kristijana Šmita u Službenom glasniku Republike Srpske, a Zakonom o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u Srpskoj predviđeno je da se odluke ovog suda neće primjenjivati i izvršavati na teritoriji Srpske dok Parlamentarna skupština BiH ne donese zakon o Ustavnom sudu BiH.
Kristijan Šmit donio je odluke kojima poništava zakone Narodne skupštine Republike Srpske o neobjavljivanju odluka visokog predstavnika u "Službenom glasniku Republike Srpske" i neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na području Republike Srpske.
Nametnuo je izmjene odredaba Krivičnog zakona BiH, koje se tiču kršenja Ustava BiH i nesprovođenja odluka visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH.