Još nema sankcija za Aminu Pilavdžiju, potporučnika u Oružanim snagama BiH koja je devetog januara učestvovala u defileu u Zenici kada je zapljena i zastava Republike Srpske ali i objavila skandalozan viode na kojem se uklanja zastava Republike Srpske i po svemu sudeći mijenja zastavom tzv. Armije BiH.
Osim nje prema nezvaničnim informacijama bilo je još nekoliko pripadnika Oružanih snaga BiH.
Međutim, Zukan Helez o tome i dalje ćuti, pa sankcije izostaju.
Generalni inspektorat, kaže Aleksandar Goganović, preduzeo je sve potrebne aktivnosti, međutim resornom ministru to očigledno ništa ne znači.
"Na ovaj način se stiče utisak da on od multietničkih oružanih snaga BiH želi praviti tzv. Armiju BiH", kaže Goganović.
I to nije ništa novo. Bilo je očekivano da Helez neće ništa preduzeti.
Njima skandali nisu strani i oni nikada nisu procesuirani onako kako bi trebalo, smatraju bezbjednjaci.
Reakcija će sigurno izostati i u budućnosti, imajući u vidu kakav odnos ali i retorika samog ministra prema Republici Srpskoj i srpskom narodu.
"Niti su procesuirani oni koji su upravljali vojnom opremom naoružanjem koji su prodavali uništavali, onda je za očekivati da i ovaj predmet neće biti sigurno predmet interesovanja ministara niti odgovornih u ministarstvu. Ako jedan po jedan slučaj bude prolazio nekažnjeno sutra ćemo doći do takvih incidenata i do takvih krivičnih djela i zaista na najteži i najozbiljniji način biti ugrožena i Republika Srpska, njene vrijednost", rekao je Slobodan Župljanin, dekan Fakulteta za bezbjednost i zaštitu.
Najbolja prevencija trebalo bi upravo biti sankcionisanje ovakvog ponašanja, kažu u Srpskoj.
Međutim, očigledno je da su u drugom entitetu umislili da su Oružane snage samo bošnjačke, pa zato svaka sankcija i izostaje.