Voljni smo da radimo sa svim stranama u BiH i da pomognemo, ali dogovori se moraju poštovati. Nova su vremena, morate se prilagoditi. Ova poruka zamjenika američkog državnog sekretara odjeknula je kao bomba. I to najviše u Sarajevu i u glavama onih koji bi napadali i ukidali Republiku Srpsku.
A takvih je bilo i u Dejtonu gdje je Kristofer Landau ovo rekao. I još dodao kako je Trampova administracija spremna da pomogne, ali ne nudi neograničenu podršku za nerealnu situaciju. A takva situacija je trenutno u BiH. Bio je vrlo jasan.
“SAD ne nude neograničena sredstva za nedefinisane, nesigurne ili nerealne planove. Nismo zainteresovani za nametanje vizije društva koja odražava preferencije udaljenih birokrata ili nekih aktivista. Amerika može biti voljan partner sa značajnim političkim kapitalom. Možemo raditi naporno ali ćemo raditi samo sa onima koji su posvećeni praktičnom realizmu za svoju zemlju”, rekao je Landau.
Vezu sa realnošću odavno je izgubio Еlmedin Konaković. Vjerovatno se dobrano pogubio i kad je čuo govor Amerikanca u Dejtonu. Govorio je poslije njega i, očekivano, optuživao rukovodstvo Republike Srpske za aktuelnu krizu, ali nimalo strastveno kako to radi u Sarajevu.
”Ovo je prijetnja BiH, ali ne samo BiH, nego i nasljeđu američke diplomatije. To je prijetnja miru. Moramo stati zajedno i braniti to nasljeđe”, kaže Konaković.
Čitao je Konaković sa papira i vjerovatno se preznojavao od muke jer nije očekivao da će Kristofer Landau, u suštini, poručiti: dogovorite se i ne očekujte da će neko sa strane, pogotovo više ne Amerika, odrađivati posao domaćih političara. Pogubljenom Еlmedinu nije bilo lako u Dejtonu jer je slušao još govora koji su, praktično, bili na tragu američke priče. Jasan stav Hrvatske.
„Dejtonski mirovni sporazum donio je mir u BiH, ali nisu ispunjeni ciljevi stabilnosti i pomirenja. Trenutni model samo je paravan za političku dominaciju Bošnjaka. Intervencionistički eksperimenti neće donijeto dobro za BiH i narušiće balans između tri konstitutivna naroda", kaže Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske.
BiH je održiva samo uz dijalog ravnopravnih naroda i bilo kakav pokušaj njene centralizacije bio bi pravno upitan i opasan po mir, poruka je iz Srbije, koja je garant Dejtonskog mirovnog sporazuma. Beograd podržava teritorijalni integritet BiH uz poruku da održiv mir može da proizađe samo iz međusobnog poštovanja, nikako iz pokušaja centralizacije.
„U Еvropi postoje oni koji se zalažu za unitarnu Bosnu, često pod plaštom stvaranja `funkcionalnije države`. To je katastrofa koja čeka da se dogodi. BiH nije monoetnička država. Jedini održivi put napred je onaj koji poštuje njenu jedinstvenu strukturu i autonomiju njenih konstitutivnih naroda“, kaže Marko Đurić, ministar spoljnih poslova Srbije.
Poruke iz Dejtona, naročito one koje dolaze od nove američke administracije nisu ono što su htjeli čuti Kristijan Šmit i Еlmedin Konaković. Očekivali su tapšanje po ramenu, a dobili još jedan šamar, od koga će se teško oporaviti. Koliko je njihova priča poražena u SAD-u govori i to da političko Sarajevo tek pomalo zbori pokoju o konferenciji u Dejtonu, a nisu puno glasniji ni mediji u drugom entitetu.