Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je da su neprihvatljive izmjene Izbornog zakona BiH bez izmjena načina biranja člana Predsjedništva BiH, te poručio da nema potrebe da Kristijan Šmit nameće rješenja ako postoji vlast koja funkcioniše.
"Protiv toga sam da visoki predstavnik nameće bilo kakva rješenja. Ako imamo vlast, za koju kažemo da funkcioniše – zašto bi umjesto nas bilo ko donosio zakone i zakonska rješenja. Na nama je taj posao", rekao je Čović novinarima nakon sjednice Glavnog savjeta HNS-a u Mostaru.
On je, komentarišući rok od najviše tri sedmice koje je Šmit dao vlastima da izmijene odredbe Izbornog zakona koje se tiču izbornog procesa, istakao da su izmjene Izbornog zakona bez izmjene načina biranja člana Predsjedništva apsolutno neprihvatljive.
"Treba nam cjelina, ne možemo svako malo nešto mijenjati i dopunjavati. To se prije svega odnosi na načine izmjene članova o izboru Predsjedništva BiH", rekao je Čović.
On je upitao kakav je to integritet izbornog procesa ako neko kaže da je hrvatski član Predsjedništva, a nije dobio ni jedan odsto glasova Hrvata.
”Mi podstičemo kolege da sjednemo i da se ne raziđemo dok ta sva pitanja ne dođu na dnevni red, pa i ta kredibilnost izbornog procesa, integritet izbornog procesa o kome se najviše govorilo. Jedno od mojih pitanja je, ima li viših ugrožavanja integriteta procesa ako vam se neko lažno predstavlja u institucijama i s vrha institucija, govorimo o članu Predsjedništva", upitao je Čović.
Čović je rekao da vremena za izmjene Izbornog zakona ima.
"Mi smo posljednji put pred same izbore mijenjali Izborni zakon. Nepristojno bi bilo to raditi, ali smo već to radili. Mi smo lani u Sarajevu i Neumu razgovarali u trećem, četvrtom, petom mjesecu, a izbori su bili u desetom mjesecu. Onda visoki predstavnik na dan izbora nametne izmjene. Mi smo izvan svjetskih demokratskih standarda, tako da vremena ima. Opšti izbori su tek za tri godine, ne ugrožavamo bilo kakav proces", rekao je Čović.
Kristijan Šmit je zatražio od Parlamentarne skupštine BiH da u što skorijem vremenu donese izmjene i dopune Izbornog zakona BiH s ciljem, kako je rekao, zaštite integriteta izbornog procesa ili će u suprotnom on to uraditi.