Liga šampiona

Kraljevi su ponovo na krovu Еvrope!

• Izvor: ATV
  • 01.06.2024. 22:56

Fudbaleri Reala iz Madrida osvojili su novi trofej Lige šampiona nakon što su večeras na Vembliju bili bolji od Borusije Dortmund rezultatom 2:0 (0:0).

Početak pa prekid. Igrala se 24. sekunda meča kada jedan navijač sa tribina ulazi u teren i "ganja" Belingema kako bi napravio selfi sa Еnglezom. Prekid je trajao tri minute, a onda je susret konačno počeo.

Prvi na meču prijete Nijemci. U šestoj minuti, iz kornera je centrirao Brandt, lopta je išla na Fulkruga koji je bio malo nespretan u petercu Madriđana, pa tako golman Galaktikosa Kurtoa, otklanja opasnost.

Deveta minuta i piše se prva šansa za Real. Belingem sa oko 20 metara pokušava glavom, ali golman Milionera siguran.

Sjajna kombinacija Karvahala i Valverdera u 12. minuti, ali udarac Realovog veznjaka ide preko gola Dortmunda.

Kakva prilika za Borusiju. Igrao se 14. minut kada Fulkrug upošljava Brandta, koji izlazi sam pred golmana Madriđana, ali trapavo šutira i lopta ide pored lijeve stative protivnika.

Minut kasnije, Vinisijus uzvraća. Brazilac sa oko 17 metara pokušava gađati desnu stranu golmana Borusije, međutim, udarac ide preko gola žuti-crnih.

Velika prilika za Adejemija i Borusiju u21. minuti. Izašao je Adejemi sam na golmana Reala, ali je sebi dao prejak for u lijevu stranu i šansa odlazi u propast.

Nevjerovatno! U 23. minuti dvije kolosalne prilike za Real! Prvo je šutirao Adejemi ali brani Kurtoa, a par sekundi kasnije i Flikrig koji pogađa stativu.

Borusija nakon 25 minuta igre na Vembliju, ipak dominira.

Bude se Madriđani. Vinisijus probija po strani u 27. minuti, upošljaba Belingema, ali on u petercu protivnika maši loptu.

Prvi žuti karton na meču dobio je Vinisijus. Brazilac je požutio u 35. minuti zbog prekršaja u napadu.

Ponovo prijeti Dortmund! Sabicer u 41. minuti sa distance šutira, ali golman Reala vrhovima prstiju skreće loptu u korner.

Nakon prvih 45 minuta igre na Vembliju, Borusija dosta opasnija, ali mreže su mirovale.

Real drugi dio meča otvara sa dvije velike šanse. Prvo je Kros u 49. minuti iz slobodnjaka sjajno šutirao, a golman Milionera iz rašlji doslovno iščupao loptu, a svega nekoliko sekundi kasnije i Karvahal je pokušao glavom, no, lopta ide preko gola žuto-crnih.

Galaktikosi ponovo prijete, ovoga puta u 57. minuti. Desni bek Reala Dani Karvahal ponovo je u prilici. Sjajan volej udarac, ali Kobel brani.

Nakon 60 minuta igre na Vembliju, rezultat je 0:0.

Nevjerovatan promašaj Filkriga u 63. minuti. Adejemi je centrirao, Filkrig sam ispred Kurtoe udara loptu glavom, ali Belgijanac ponovo dokazuje klasu.

Ponovo prijeti Real! Kroc centrira, a Vinisijus sjajno udara glavom, međuti, lopta ide pored gola Borusije.

Kakav promašaj Belingema! U 69. minuti Žunior sjajno diže loptu u peterac Borusije, ali Belingem je "kratak" i prilika odlazi u nepovrat.

Goool! Real vodi! Karvahal matira Kobela nakon kornera Krosa.

Ponovo prilika za Madriđane! Belingem u 78. minuta izlazi sam pred Kobela ali golam njemačkog tima brani njegov udarac.

Poklela je Borusija. Kamavinga sjajno šutira ali Kobel brani.

Vinisijus stavlja tačku na finale! Brazilac u 83. minuti matira Kobela za 2:0 i trofej Lige šampiona.

Do kraja susreta rezultat se nije mijenjao.

Ovo je bila petnaesta titula za Real u najelitnijem fudbalskom klupskom takmičenju.

(Foto: Tanjug)