ЕURO 2024

Turska izdržala nalete Austrije i prošla u četvrtfinale

• Izvor: Telegraf
  • 02.07.2024. 22:56

Fudbaleri Turske posljednji su učesnici četvrtfinala Еvropskog prvenstva u fudbalu, pošto su u okršaju osmine finala porazili Austriju sa 2:1 na "Red Bul Areni" i tako dokazali da dobra forma iz grupne faze ne mora da znači ništa kada se dođe do nokaut runda.

Utakmica je počela u izuzetnom ritmu, možda i najboljem ako poredimo sve mečeve osmine finala. Već poslije petnaest sekundi je u priliku ušao Marcel Sabicer, ali mu je Mert Gunok osujetio pokušaj.

To je bila samo najava onoga što se odmah nakon toga dešavalo na drugoj strani. Turska je izborila korner i došla do prednosti. Jedva da smo zagazili u drugi minut kada je Merih Demiral dočekao loptu u kaznenom prostoru poslije odbitka, zatim i pogodio mrežu rivala za prednost.

Nekoga bi rano primljeni gol poremetio, ali ne i Austrijance, koji su zapeli u narednih nekoliko minuta i propustili nekoliko velikih šansi. Kristof Baumgartner je već u trećem minutu gađao malo pored gola, a onda je u petom i pao ispred gola nakon što je lopta šetala oko gol-linije, ali penala nije bilo.

Opustila se Turska sredinom poluvremena i priprijetila u dva navrata. Prvo preko Arde Gulera, koji je vidio Patrika Penca daleko od svog gola, a zatim i u 25. Demiral još jednom nakon kornera.

Vrlo mirnih dvadeset minuta završnice prvog dijela meča obilježilo je nekoliko žutih kartona i već tada je bilo jasno da će Kokču i Juksek propustiti meč četvrtfinala, ukoliko Turska prođe.

Nastavak meča je želio da iskoristi selektor Austrije Ralg Rangnik i sa dvije izmjene je definitivno unio živost u utakmicu. Marko Arnautović je u 51. minutu bio u prilici, koju je nekako uspio da zaustavi Mert Gunok, da bi do 60. minuta pripretili i Konrad Lajmer, ali i još jednom napadač srpskog porijekla.

Upravo je na isteku sat vremena fudbala uslijedio novi hladan tuš, pošto je strijelac prvog pogotka opet bio fenomenalan u skok igri. Demiral je ovog puta direktno iskoristio centaršut Gulera, poklonio se ispred Penca i duplirao razliku.

Nije dugo Turska imala dva gola plusa na svom kontu, pošto je već u 66. rezultat opet vraćen na prihvatljivu mjeru, makar kada su Austrijanci u pitanju. Opet je Mihael Gregorič bio koban po istog rivala kao u martu. Tada je dao het-trik, a sada je jednim golom svoj tim vratio u život. Stefan Poš je bio u ulozi asistenta.