Tjentište - priroda je dala sve od sebe u ovom dijelu Srpske. Pejzaži oduzimaju dah, prava je idila. Rezultati poslovanja Nacionalnog parka "Sutjeska" međutim nisu baš idilični. U sve se, kažu pozavaoci prilika, upliću interesne grupe. U tom dijelu Srpske mnogi smatraju da je Park mjesto sudara raznih lobija.
Da baš ne ide najbolje kako bi trebalo kada je poslovanje u pitanju utvrdila je Komisija Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi RS koja je početkom septembra došla u Park da utvrdi kako se gazduje.
U izvještaju, između ostalog, piše da su značajno smanjeni prihodi od iskorišćavanja šuma koje čine 40 odsto ukupnog prihoda parka. U ovoj godini u odnosu na 2020. ostvarno je tek 8 odsto prošlogodišnje dobiti. Što se tiče lova i ribolova u prvoj polovini godine piše u izvještaju prihoda uopšte nije bilo.
Direktor tvrdi da njegove krivice u tako lošem rezultatu nema. Prst upire u radnike i kaže da nisu baš spremni da zapnu i rade, plus pominje i opstrukcije.
"Prošle godine su usjekli čak 14 hiljada metara kubnih drveta. Po toj osnovi je urađena projekcija za novu godinu. Za ovu godinu uspjeli smo da vlastitim snagama zaključno sa 30.8. usječemo samo 300 metara kubnih. Ekipa koja ima 12 stalno zaposlenih radnika i pet sezonaca. Ne postoje opravdanja za takvu vrstu nerada. Na djelu je klasična opstrukcija. Koncept je da osnovu tih rezultata rada kroz dogovore sa strateškim partnerom pilanom napravimo program za tehnološki višak te službe. Ta služba meni apsolutno nije potrebna i nezgodno je da nacionalni park, čija je osnovna funkcija očuvanje i zaštita biodiverziteta se bavi eksploatacijom šume", rekao je za Dosije Aleksandar Kovač, direktor Nacionalnog parka "Sutjeska".
Dok se ne odluči da li služba i radnici ostaju ili ne, izvještaj pokazuje da je direktor smanjio plate, a nije smio.
"Neto plate za mjesec april, maj i jun 2021. su odlukom direktora umanjene za 10 odsto na plate do 1000 KM i 20 odsto na plate preko 1000 KM. Ovaku odluku je mogao da donese samo Upravni odbor javne ustanove, ne i direktor", navedeno je u izvještaju Ministarstva za prostorno uredenje, građevinarstvo i ekologiju RS o poslovanju NP "Sutjeska" Tjentište.
Kovač kaže da je htio da probudi ljude. Priznaje da je to samoinicijativno uradio i nakon konsultacije sa Upravnim odborom.
"Ja sam možda pogriješio. Postoji prekršajni nalog, ne znam kakva će da bude sankcija. Nisam to uradio da bih ostvario vlastitu korist. To je urađeno da se pokaže ljudima da se mora plata zaraditi. Plata se ne može u javnim preduzećima dobijati. Ona se mora zaraditi na osnovu rezultata rada", istakao je Kovač za Dosije.
Nije izvještaj samo tu pokazao da se loše posluje. Poreska uprava je poslala opomene zbog neplaćanja poreza i doprinosa za maj i jun ove godine, nakon čega slijedi blokada računa do potpunog izmirenja ovih obaveza.
"Na ovakav način (blokadom računa) je izvršena i naplata poreza i doprinosa za mjesece oktobar, novembar i decembar 2020. godine, kao i mart 2021. Pitanje je zašto nije tražen reprogram obaveza koji je bilo moguće izvršiti za sve obaveze nastale do 31.12.2021, samim tim i navedena tri mjeseca? Dodatni problem blokade računa je i to što se blokiraju računi na kojima se nalaze namjenska sredstva iz inostranih projekata koja su namijenjena za investicije u Nacionalnom parku, što dodatno šteti Nacionalnom parku", navedeno je u izvještaju Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS o poslovanju NP "Sutjeska" Tjentište.
U izvještaju još piše da je određen broj obaveza prema dobavljačima stvoren bez provedenog postupka javne nabavke.
"Dobavljač je isporučio samo račun bez provedene procedure javne nabavke. Kod nabavki čija je vrijednost viša od 1000 maraka, ugovorni organ je dužan zaključiti ugovor. Ugovor sa preduzećem AS Security Zvornik zaključen je 6.7.2021. na iznos od 49.994 KM, nakon provedenog pregovaračkog postupka bez objave obavještenja o nabavci, iako se predmetna nabavka trebala provesti putem konkurentskog zahtjeva za dostavljanje ponuda. Na osnovu ponude preduzeća VD Mašinske instalacije, doo Sarajevo za izvođenje radova na sistemu ventilacije za ukupan iznos od 40.950 maraka, izvršeno je plaćanje avansa 19.8.2021. u iznosu od 5000 KM bez provedene procedure javne nabavke i zaključenog ugovora", navedeno je u izvještaju Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS o poslovanju NP "Sutjeska" Tjentište.
Službena putovanja nisu pravdana. I to je dio kojim se pozabavio izvještaj o poslovanju. Najveći dio računa sa službenih putovanja nisu pravdana u prvoj polovini godine. S obzirom na to da je aktuelni direktor na funkciji od maja, izgleda da je i njegov prethodnik Dejan Pavlović putovao, a to nigdje nije pravdao. Čak je, po izvještaju, otišlo više para na putovanja nego ranije.
"Akontacija za službena putovanja u prvoj polovini 2021. godine je značajno povećana. Uvidom u dokumentaciju je konstatovano da se ista ne pravda, odnosno, ne postoje dokazi o ostvarenim troškovima", utvrđeno je izvještajem Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS o poslovanju NP "Sutjeska" Tjentište.
Kovač tvrdi da to nije tačno. Računi su u računovodstvu, a da li su proknjiženi ili nisu pitanje je, smatra, stručne službe ustanove koju vodi. Govori i da od dolaska nije prepoznat kao član tima. Tvrdi da je na svakom koraku imao problema sa dezinformacijama i neizvršavanjem zadataka.
"Dolazim iz privatnog sektora i ostvaren sam. Ja nemam cijenu i ne postoji koverta kojom se ja mogu kupiti. A, bilo je pokušaja..", rekao je za Dosije Aleksandar Kovač, direktor Nacionalnog parka "Sutjeska".
Kaže i da je od momenta kada je imenovan u decembru prošle godine bio izložen raznim pritiscima zbog čega je tek u maju preuzeo dužnost. Čini se da tada sa radnicima nije dobro počelo, barem sa onom grupom koja je poslala anonimno pismo Vladi Srpske. Komisija koja je pretresala poslovanje je potvrdila nekoliko radničkih dopisa.
"Na osnovu dopisa koji su dostavljani u ovo ministarstvo, a koji su potpisni u ime nezadovoljnih radnika i Sindikalne organizacije JU Nacionalni park Sutjeska Tjentište, komisija je pozvala predsjednika Sindikata Dragomira Drakulu koji je izjavio da je Sindikalna organizacija uputila samo jedan zahtjev, i to zvanično, odnosno, Zahtjev za isplatu plata i rješavanje nagomilanih problema u JU Nacionalni park Sutjeska Tjentište, a za ostale dopise ne zna, niti ih je on pisao", navedeno je u izvještaju Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS o poslovanju NP "Sutjeska" Tjentište.
Kovač tvrdi da je mnoge probleme i on zatekao. Pisao je i nekoliko krivičnih prijava. U priči koja nije ni upola lijepa kao priroda NP "Sutjeska" ima i dio koji posebno privlači pažnju.
Lov i turizam - zbog toga je nacionalni park interesantan, ali nije samo to u pitanju. Vrlo je interesantan zbog blizine crnogorske granice, a evo i zašto.
Krijumčarenje ljudi, droga i cigareta - područje nacionalnog parka plodno je za te stvari. Granica sa Crnom Gorom u udaljenim dijelovima duboko u šumi i na planinskim vrhovima često je nedostupna nadležnim organima. Krijumčari i dileri ne libe se da koriste planinske staze i šumske puteve. Kovač kaže da se on ne bavi istragama. Ali zato pominje dvije kriminalne grupe.
"Jedna je devastirala resurs nacionalnog parka, a druga je u sprezi sa pojedincima iz institucija Republike Srpske koje je sigurno dezavuisala i predstavila lažnu sliku o stvarnoj situaciji ovdje. I omogućavala tranzit preko nacionalnog parka koji graniči sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom ka teritoriji Republike Srpske i BIH, kako ljudi tako i raznih vrsta roba. Najveći problem je bio taj što sam uveo spoljni prsten obezbjeđenja. Suviše je veliki pojas i direktni su upadi na terirtoriju, a Zelengora je teritorija sa koje se može izaći na jedanaest strana", rekao je za Dosije Aleksandar Kovač, direktor Nacionalnog parka "Sutjeska"..
Koliko strana i interesa se ukršta na teritoriji nacionalnog parka? Mnogi u Foči misle da je više interesnih grupa "bacilo oko" na Sutjesku što i ne čudi - smatraju poznavaoci prilika. Informacije do kojih smo došli pokazuju da lovni, turički i drugi projekti mogu da budu vrlo unosni. Lobija ima, kaže Kovač, počevši od šumarskog. Park su kaže devastirala sva prethodna rukovodstva od rata do danas.
Mnogi upiru prstom i na bivše rukovodstvo. Dovode u pitanje odluke i poteze bivšeg direktora.
"Mojih šest mjeseci u Nacionalnom parku dovoljno govore da sam podnio izvještaj Komisiji i uočio da postoje dvije organizovane grupe. Jedna koristi resurs Nacionalnog parka koji je devastiran. Vrijednost parka je neprocjenjiva i ne može se uništiti, ali je ovo sve sramota. Nije Dejan Pavlović kriv za to sve, nego je to proces koji traje od rata do danas", rekao je Kovač za Dosije.
Sudeći po tome šta još piše u izvještaju o poslovanju i pričama koje kruže tim dijelom Srpske šta se sve radilo u Parku procesa bi tek moglo da bude. Onih sudskih, vrlo je moguće, najviše.