Udar na Republiku Srpsku i njene zvaničnike je “demokratija” na američki način. I to je još jedna u nizu reakcija na najnovije sankcije. U toj tzv. demokratiji, u stopu ih prati i Evropska unija. Mada je na prvu rekao da neće da komentariše, šef delegacije EU u BiH je ipak shvatio da bi trebalo da pokuša da opravda velikog brata.
“SAD su strateški partner EU i postoji međusobna saglasnost o pitanju politike prema zapadnom Balkanu i očuvanju teritorijalnog integriteta, suvereniteta i nezavisnosti BiH. Potezi iz Banjaluke predstavljaju direktan napad na ustavno-pravni poredak u BiH", kaže Johan Satler.
Dobro je svima u Srpskoj poznata ta igra. Nije od juče. Politika SAD-a je u kontinuitetu bila negativno okrenuta prema srpskom narodu.
Osjetio je to na svojoj koži i Milovan Bjelica.
"Sankcije su potpuno neutemeljene, to je šteta i neodgovoran potez i kada je u pitanju Dejton i kada je u pitanju Ustav BiH. Ja sam više od 20 godina pod sankcijama SAD-a. Ja sam bio na svim listama, UN-a, ma svim. Čak sam saznao da sam na nekim listama bio, tek onda kada su me sa istih skinuli. Dajem punu podršku našim ljudima. Međutim, mislim da ovo nije kraj. Smatram da će se dalje ići po dubini ko god bude smetao. Političko Sarajevo priprema novu listu za odstrel naših naroda. Nećemo dozvoliti prekrajanje istorije", rekao je Bjelica.
Simptomatično je da se sankcije uvode svaki put kada smo blizu rješenja, a ne donose ništa po bilo kom pitanju koje treba da se rješava, poruka je pojedinih gradonačelnika.
"Pritisak ili sankcije na određene državne funkcionere koji dolaze iz Republike Srpske, to je jednostrano pristup političkim dešavanjima u BiH to nikada nije donijelo rezultat, niti bilo šta dobro za građane BiH", kaže Boris Jerinić, gradonačelnik Doboja.
"Kada pogledate tu politiku uslovljavanja, politiku djelovanja po principu, ako igrate po našim notama, tada dobijate i tada dobijate i tada ste dobri momci, a ako izražavate stavove naroda, koji je svoje stavove rekao na izborima, onda niste dobri", istakao je Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva.
Sankcije će dati još veću snagu za nastavak borbe za interese Srpske, tvrdi ministar Željko Budimir. Kaže, SAD su ponovo pokazale da su jedan od glavnih političkih faktora nestabilnosti u BiH.
"Ono što sada vidimo u BiH pokazuje da se SAD vraćaju praksi iz devedesetih godina, kada je Lisabonski sporazum bio predložen kao rješenje za mir i kojim se mogao izbjeći građanski rat u BiH. Sada su to ponovo uradile na način da predstavnike Republike Srpske stave na tu listu samo zato što su radili u skladu sa Ustavom i zakonom", kaže Željko Budimir, ministar za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje.
Ovo je nasilje nad Republikom Srpskom, ali i potvrda da se Srpska ispravno brani. Ocjena je to istoričara Aleksandra Rakovića.
"Jer ne bi to izazvalo takvu reakciju Amerikanaca da bedem odbrane Republike Srpske nije tako jasno stavljen i podignut i ovim zakonom Narodne skupštine Republike Srpske i podrškom koju su zakonu najviši funkcioneri Srpske davali", smatra Aleksandar Raković, istoričar.
U najnovijem krugu sankcija, američko Ministarstvo finansija uvelo je sankcije srpskom članu Predsjedništva BiH Željki Cvijanović, predsjedniku Narodne skupštine Republike Srpske Nenadu Stevandiću, predsjedniku Vlade Srpske Radovanu Viškoviću i ministru pravde Milošu Bukejloviću.