Politikolog

Simović: Sankcije su trebale izazvati strah, a probudile su dostojanstvo

  • Izvor: ATV
  • 23.10.2023. 07:29

Politikolog i univerzitetski profesor Vlade Simović kaže u ATV jutru da su sankcije omiljeni mehanizam neoliberalnih elita i da je apsurdno da je čitava porodica Dodik dobila američke sankcije.

"Svjedočili smo različitim vrstama sankcija pojedincima, instutcijama, nečuvenim sankcijama jednoj medijskoj kući. Takve sankcije su imali i bivši predsjednici Slobodan Milošević, Radovan Karadžić, Nikola Poplašen, a evo sada vidimo i gospodin Milorad Dodik. 

Ono što izdvaja ove sankcije u odnosu na prethodne je činjenica da je i njegova porodica obuhvaćena sankcijama što je paradoksalno i nečuveno za zemlju kakve su SAD. Živimo u svijetu koji se redefiniše. Taj unipolarni momenat koji smo imali devedesetih godine gdje su upravo neoliberalne elite upravo u SAD-u dominirale svijetom i mogle da budu jedna vrsta policajca koji određuje čak i unutrašnje odnose unutar zemalja, da taj svijet iščezava. Ovo mi pomalo izgledaju kao očajnički potezi dijelova tog establišmenta koji želi da Republiku Srpsku i njene lidere i institucije dovede u onu mjeru koju oni smatraju da je nama prihvatljiva. To je pogrešna politika jer je Srpska otvorena za saradnju sa svima. Umjesto da razgovaraju i uvaže interese i Srpske, što bi Srpska višestruko vratila dobronamjernom politikom, američka administracija u duhu devedesetih godina brutalno iskazuju svoju silu kroz sankcije", rekao je Simović.

Komentarišući podršku koju Dodik dobija, Simović ističe da su se zapadne elite preračunale.

"Neoliberalne elite unutar SAD koje provode današnje mejnstrim politike nisu ništa naučili iz istorije odnosa sa našim prostorom. Srbi su dostojanstven i u istoj mjeri dobronamjeran narod spreman za saradnju, za pružanje ruke svima, ali takođe i narod koji vrednuje sebe. Srbi se homogenuzu u ovakvim situacijama. Ako je bio cilj američke politike da projektuje strah ili vrstu paranoje, ili nekakvih loših postupaka koji bi se okrenuli protiv institucija Republike Srpske unutar njenog naroda, postigli su suprotan efekat tome. Dobili su homogenizaciju, što im očigledno nije bio cilj", kaže Simović.

On poručuje da je jedini način oduprijeti se ovakvim pritiscima i sankcijama je dosljednost.

"Da demokratski izabrani predstavnici uključujući i predsjednika Milorada Dodika budu čuvani od istog tog naroda koji je izabrao svoje predstavnike, da se čuvaju institucije, da se stvori političko jedinstvo između različitih političkih subjekata i da se dosljednjom politikom postavi barijera uplitanju stranih faktora u unutrašnje procese", kaže Simović i naglašava da je i paradoksalno da prostor koji vrjednuje slobodu govora pokušava da sankcijama ukine ATV.

Govoreći o tome trebaju li se građani plašiti, Simović naglašava da je to cilj, ali nije slučaj.

"Svaki čovjek treba da ima jednu snagu koju crpi iz svoje prošlosti i identiteta. Uvjeren sam da nema razloga da se bilo ko plaši. Ovo jeste bio način da se pokuša izazvati strah, ne samo kod predsjednika nego i u širem spektru. I drugi gledaju kako se ovi procesi odvijaju, pa su vjerovatno oni koji su zagovarali ove sankcije su očekivali da će se desiti efekat straha kod ogromnog broja ljudi pomoću kojeg će oni da ostvare kontrolu i svoje interese. Desilo se obrnuto. Desilo se srpsko dostojanstvo koje se bazira na identitetu koji je star i žilav i koji smo pokazali u svim istorijskim trenucima, uključujući i posljednje dane", kaže Simović.

On ističe i da suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću predstavlja samo jedan od dijelova cijelog spektra pritisaka i to je politička farsa. 

"Crvena linija koju Srpska ne smije da dozvoli da se pređe je imovina. Ako nekome oduzmete imovinu, vi ste u potpunosti obezvrijeđeni i nemate vrijednost iz koje možete da crpite pogodnosti za sebe. To bi značilo nestanak Republike Srpske. Ustavni sud je fenomen. Postojali su istroijski ustavni sudovi koji su imali sudije izvan svog prostora, ovo je nedemokratska praksa i jedan potpuno politički anomalitet gdje zaista imate trojicu sudija Ustavnog suda koji prave koaliciju sa dva bošnjačka predstavnika i tako preglasavaju srpsku, a i hrvatsku stranu. To je anti BiH projekat. Ako je neko želio da BiH opstane, trebalo je da povuče inostrane aktere i prepusti domaćima da se dogovore kako će podijeliti moć na ovim prostorima i posložiti odnose. Ustavni sud sa svojim izmjenama pravila iz maja pokazao je da vodi politiku koja je protivna Srpskoj što je opet homogenizovalo javnost u Republici Srpskoj. Svi su svjesni da je Ustavni sud prešao iz faze koja mu je dozvoljena Dejtonskim sporazumom, u fazu redefinisanja Ustava koji bi trebali da štite i to je skandalozno", kaže Simović i objašnjava da je sve ovo dio jednog kontinuiteta.

"Ne samo da se otima nego se i osporava (istorija). Vidjeli smo za događaja koji su se ticali spomenika Stefanu Tvrtku Prvom Kotromanoviću. Svima je jasno da je to srpski kralj. Kralj koji se krunisao kao kralj Srba u etničkom smislu, pa onda Bosne koju je kontrolisao. Jasno je da je riječ o pravoslavnom obrascu jednog vladanja, a sada se to pokušava prevesti u neku bosansku samobitnost u novonastali bošnjački identitet koji nema svoje istorijsko utemeljenje i uporište. Srpska mora i putem nauke i popularizacije istorije, i političkih borbi da se maksimalno zalaže da očuva svoju istoriju i sve ono što pripada velikom mozaiku koji se naziva srpski nacionalni identitet koji srpski narod čini bogatim", kaže Simović.

On je poručio i da se američke sankcije Igoru i Gorici Dodik mogu odraziti na poslovanje i kretanje,  a da to sve ljudima iz svijeta biznisa otežava djelovanje i rad.

Pratite nas i putem Vibera