Profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Vlade Simović rekao je da su Srbi neraskidivo vezani za državnost i pravoslavlje, ali i da imaju jasan odnos prema pojedincima koji na ovim prostorima pokušavaju da nameću rješenja i ukidaju nadležnosti.
Simović je ukazao na činjenicu da su upravo Srbi stvarali državu kada su to radile i druge velike evropske nacije i da su se uvijek borili za slobodu koja je skupo plaćena.
- Kada bi se izvuklo pravoslavlje iz srpskog naroda, ostala bi jedna prazna ljuštura. Iako je naš narod puno toga dao i svijetu kao etnos, bez pravoslavlja nije kompletan. I pravoslavlje je naša zapravo najsnažnija identitetska crta i nota pored našeg srpskog jezika i ćiriličnog pisma do kojeg nam je jako stalo - naveo je Simović u podkastu SRNЕ.
On kaže da su Srbi stvarali državu u vrijeme kada i drugi veliki evropski narodi, te ističe da je pravoslavlje važno kada je riječ o politikama koje su vođenje u proteklih nekoliko vijekova.
- Bez obzira na tu činjenicu da smo vrlo olako prešli u koncept modernih evropskih nacija, mi smo ostali duboko usađeni u svoju pravoslavnu tradiciju koja je nama opet došla kao jedno moćno naslijeđe Vizantije, a Vizantija je zapravo ništa drugo nego nastavak rimske tradicije. Mi u dubokoj svojoj vertikali baštinimo jednu moćnu državničku tradicija - rekao je Simović.
On kaže da u prilog tome idu i istorijski podaci, jer je Srbija jedna od rijetkih država koja postoji ovdje još od srednjeg vijeka što ne mogu da sakriju ni najveći neprijatelji srpskog naroda.
- Srbi jesu brojčano mali narod, ali su veliki narod u pogledu svoje istorije, u pogledu svoje državnost, u pogledu kontinuiteta očuvanja onoga što je srpsko nacionalno, kulturno, a prije svega duhovno i religijsko biće. To je nesumnjivo srpsko pravoslavlje, oličeno u svetosavlju - poručio je Simović.
On smatra da, s tim u vezi, Srbi imaju jasan odnos prema pojedincima koji na ovim prostorima pokušavaju da nameću rješenja i ukidaju nadležnosti.
- Kada drvetu odsječete korijen, ono pada i svi njegovi listovi nestaju budu predmet gaženja. Tako isto i jednom narodu, kada mu oduzmete istoriju, istorijsku vertikalu, svijest o sebi, o tome šta smo bili i šta možemo da budemo u budućnosti, vi ste tom narodu odsjekli korijen i onda je on taj list koji može svako da gazi - rekao je Simović.
On ističe da je u tome i suština borbe srpskog naroda, jer nije htio da bude list koji pada i dopusti da ga neko gazi.
- Srbi nemaju u istoriji skoro niti jednu dekadu bez nekog sukoba, rata i borbe. Bilo protiv onih unutra, svojih nekakvih tlačitelja u vidu raznih elita koje su znale nerijetko da budu loše prema svom narodu, a posebno u vidu onih sa spolja koji su dolazili i porobljavali srpski narod. Srbi su se žestoko borili za svoju slobodu - rekao je Simović.
On navodi da su se javljali problemi uvijek kada bi se političke elite oglušila o naslijeđe pravoslavlja i svetosavlja, a pritom negirajući svoju humanost i sabornost.
- Svaki put kada su Srbi išli u diskontinuitet, to su srpske elite, negirajući svetosavlje, negirajući svoju humanost, svoju sabornost, pa čak i svoju hajdučku kulturu koja je moćna, jaka, dinarska kao i svoju snažnu borbu za slobodu, te svaki put kada smo se prilagođavali nekakvim drugačijim diskursima, kontekstima, pokušavajući da mijenjamo karakter svog društva, tada smo stradali - kaže Simović.
On smatra da je najveća zabluda srpskog naroda bila jugoslovenstvo, koje je u suprotnosti sa srpskom idejom i državnošću.
- Mi moramo shvatiti da su Srbi jedini narod koji od sedmog vijeka ima svoju državu. Pa se ta država, nažalost, zahvaljujući opet unutrašnjim srpskim zabludama i sukobima, podijelila u nekoliko srpskih država od kojih su najsnažnije bile Raška i Bosna - rekao je Simović.