Član Glavnog odbora SNSD-a Srđan Šekara rekao je Srni da kamenovanje kuće srpske povratničke porodice Šantić u mostarskom naselju Bijelo Polje na Božić govori o potpunom moralnom posrnuću politika iz Federacije BiH.
Šekara je ocijenio da, kada se neko odvaži da u Mostaru kamenuje kuću porodice koja nosi prezime jednog od najvećih srpskih pjesnika Alekse Šantića, koji je kroz svoje stihove sa toliko ljubavi opjevao i svoj grad i one koji su u njemu živjeli, žive i tek će živjeti, i to učini na Božić, onda to na određeni način govori i o potpunom moralnom posrnuću politika iz FBiH koje, kako je naveo, u rukavicama ili goloruko i sirovo, snažno pothranjuju mržnju prema Srbima i svemu što je srpsko.
- Iako se već mogu čuti poznati `odbrambeni mehanizmi` o pojedinačnim i izolovanim slučajevima, niko iz bošnjačke političke klike, bila to SDA, ili famozna `trojka` koja se svakih par dana presvlači u njeno odijelo, ne može pobjeći od odgovornosti i činjenice da stalnim lažima, zamjenama teza, licemjerjem i istorijskim falsifikatima stvaraju ambijent u kojem je dozvoljeno pljunuti na sve što je Srbima bitno i važno, bilo da je to najradosniji vjerski ili praznik koji obilježavaju slaveći svoju slobodu i Republiku Srpsku - rekao je Šekara.
On je naveo da se ne treba čuditi ako pojedinac baci kamen na srpsku kuću Šantića ako već postoji imam koji Republiku Srpsku naziva genocidnom tvorevinom svjesno navodeći na zaključak da su Srbi genocidan narod.
- Ne treba se čuditi ni na performans u gradu koje je raširenih ruku dočekivao `svete ratnike` koji su tokom rata ritualno odsijecali srpske glave, kao ni na urlanje pred srpskom zastavom na crkvi u Konjicu, koje sve nas koji duže pamtimo podsjeća na Čelebiće i Bradinu, u kojoj je pobijeno, zatrto i spaljeno sve što je bilo srpsko, od djece, žena i staraca, pa sve do kuća i grobova - napomenuo je Šekara.
Šekara je poručio da se ne treba čuditi, jer to nije slučajnost, već produkt unitarističkih težnji političkog Sarajeva i dijela međunarodne zajednice u kojima se Srbi i Republika Srpska ne prepoznaju kao ravnopravni.
- Bez obzira na sve, zvaničnici i narod Republike Srpske su 9. januara i u Banjaluci i svim gradovima i opštinama pokazali da granica postoji i da su poruke mira i hrišćanske ljubavi koje veličaju slobodu kao vrhunski ideal ljudskih težnji uvijek i glasnije i jače od poruka mržnje kojima nas zasipaju - rekao je Šekara.
Grupa građana protestovala je u utorak naveče, 9. januara, ispred Crkve Svetog Vasilija Velikog u Konjicu, zahtijevajući da bude skinuta srpska zastava koja je stavljena za pravoslavni Božić, a na lice mjesta izašla je i policija kako bi obezbijedila objekat.
Nakon dolaska policije, ovlaštena osoba ispred crkve je skinula zastavu, a okupljeni su se razišli. Malobrojni Srbi u Konjicu rekli su za Srnu da su nakon ovog incidenta uplašeni i uznemireni.
U mostarskom naselju Bijelo Polje na Božić je kamenovana kuća srpske povratničke porodice Šantić. Portparol MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona Ljudevit Marić potvrdio je Srni da je 7. januara Policijska stanica Sjever dobila prijavu da je kamenovana kuća u vlasništvu lica čiji su inicijali B.Š.