Advokat

Petronijević: Promijenjena priroda presude - Karadžić je na izdržavanju kazne, ali i u izgnanstvu

  • Izvor: SRNA
  • 22.08.2024. 15:38

Član tima odbrane prvog predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića advokat Goran Petronijević upozorio je da je priroda presude Karadžiću promijenjena i da on u Velikoj Britaniji više nije samo na izdržavanju kazne, već je i u izgnanstvu.

 U dispozitivu presude piše da je on osuđen na doživotnu kaznu zatvora. To ne znači da je on osuđen i na izgnanstvo i na jednu vrstu terora koji se nad njim sprovodi - rekao je Petronijević za Srnu.

Naveo je da i postupanje po Karadžićevoj tužbi protiv Vlade Velike Britanije zbog kršenja ljudskih prava, ilustruje u kakvoj se on poziciji nalazi, dodajući da britansko Ministarstvo pravde nije dozvolilo finansiranje tog postupka.

- Taj postupak Karadžić ne može sam da vodi i potrebna mu je stručna pomoć. Angažovali smo advokata u Londonu koji je našeg porijekla, ali oni ne dozvoljavaju da se on finansira. Po zakonu to mora da se finansira iz budžetskih sredstava zemlje u kojoj se zatvorenik nalazi zbog povrede zatvorskih prava - pojasnio je Petronijević.

On je naveo da je jedno ročište već održano i da se Karadžić obratio video-linkom.

- Pošto nisu dozvolili da se angažuje branilac, onda je Karadžić morao sam da se brani. Toliko o njihovoj demokratiji. On je u izgnanstvu - ponovio je Petronijević.

Ukazao je da Karadžića niko ne može da obiđe, da prvi predsjednik Republike Srpske nema nikakvu pomoć i ne daju mu osnovne uslove za život.

"Radovanu Karadžiću su uskraćena sva ljudska prava"

- Britanski zatvori su pretrpani. Еvo sada, kada su poslije demonstracija uhapsili onih oko stotinu lica, nisu imali gdje da ih smjeste. Dakle, oni /Velika Britanija/ ne ispunjavaju nijedan od uslova i standarda predviđenih za izdržavanje kazne utvrđene pred međunarodnim sudovima - istakao je Petronijević.

On je naglasio da je Karadžić u Veliku Britaniju i odveden kao "ratni plijen" na zahtjev tadašnjeg ministra pravde Dominika Raba, podsjetivši da su britanske jedinice učestvovale u potrazi i hvatanju Karadžića.

- Ima mnogo subjektivnih stvari koje kompromituju bilo kakvu objektivnost zemlje koja je potpisala sporazum da će u svemu po standardima omogućiti izdržavanje kazne - rekao je Petronijević.

Naveo je da se juče čuo sa Karadžićem i da je namjera bila još dok je bio u Hagu da se krene sa revizijom presude, ali da njemu u zatvoru ne dozvoljavaju ni dostupnost materijalu, ni kompjuter na kome bi radio.

Petronijević je ukazao da su Karadžiću u Velikoj Britaniji uskraćivali i adekvatnu zdravstvenu zaštitu, te da je on imao više kriza, a jedna bi bila zamalo fatalna da nisu reagovali na vrijeme i da se nije digla medijska gužva u vezi sa tim.

- Reagovala je predsjednica Mehanizma i onda su mu brže bolje dali lekove koji su mu bili uskraćeni više od dvije nedjelje. To su lijekovi koji su redovni za akutne bolesti koje Karadžić ima - rekao je Petronijević.

Ono što je dešava Karadžiću, kaže Petronijević, pravilo je postupanja prema Srbima optuženim za ratne zločine, a Srbija i Republika Srpska morale bi više da se angažuju po tom pitanju.

Petronijević je naglasio da zna da su i Srbija i Republika Srpska u strahovitim problemima i pritiscima, kako onim zvaničnim, tako i nezvaničnim, što se vidi i po učestalim posjetama diplomata iz NATO-a i CIA, koje su, kako je rekao, ponajmanje diplomate.

- To su strahoviti pritisci koji sad trpe Srbija i Republika Srpska, ali i postupanje prema optuženim Srbima je sastavni dio pritisaka, ne na njih same već na Srbiju, Srpsku i srpske nacionalne interese - rekao je Petronijević.

Radovan Karadžić tužio Veliku Britaniju

Radovan Karadžić tužio Veliku Britaniju

On je naglasio da se to ranije nije razumjelo, ali da se sad razumije.

- Mislim da se zbog sve te prezauzetosti ne reaguje na način na koji bi moralo da se reaguje. Moraju državnici i diplomate o tome da govore - rekao je Petronijević i dodao da je položaj zatočenih Srba nepodnošljiv.

Petronijević je kao poseban problem istakao taj što se Srbima koji su izdržali dvije trećine kazne ne dozvoljava uslovni otpust, što je praksa započeta nakon odlaska predsjednika Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Teodora Merona.

- Imali smo slučajeve da ih puste da umru kod kuće i onda su oni kao humani. Kad procene da je toliko teško i da će zatvorenik da umre, onda ga puste kući iz humanitarnih razloga da im ne budu teret i da ne objašnjavaju svjetskoj javnosti ono što je notorna stvar - da se presude koje su napisane i dispozitiv i način izdržavanja i standardi koji su zahtjevani apsolutno ne ispunjavaju - rekao je Petronijević.

Kada Karadžić kaže zatvorskim vlastima da pogledaju međunarodne akte, povelje o ljudskim pravima, "Mendelina pravila" koja su usvojena i na nivou UN i ЕU i štite prava lica lišenih slobode, kaže Petronijević, oni mu onda kažu "pa vi niste Mendela".

- To je jedna vrsta apsolutnog izrugivanja i ponižavanja - rekao je Petronijević.

On je ponovio da neposrednu torturu trpe i Karadžić i Mladić, svi zatvoreni Srbi i njihove porodice, ali da je to i sastavni dio pritisaka kojim su izložene Srbija i Republika Srpska.

Pratite nas i putem Vibera