Neobičan fenomen

Naučnici zbunjeni: Uočen misteriozni objekat iz svemira

  • Izvor: B92
  • 24.07.2025. 09:47

Astronomi su u prostranstvima Mliječnog puta dosad uočili brojne neobične fenomene, ali čini se da je novootkriveni pulsirajući objekt zaista jedinstven.

Smješten nekoliko hiljada svjetlosnih godina od nas, objekat nazvan CHIME J1634+44 rijedak je primjer kosmičke svjetlosti koje jača i slabi u neobjašnjivo dugim vremenskim intervalima.

U našoj je galaksiji do danas otkriveno tek desetak takvih objekata, poznatih kao dugoperiodični tranzijenti (LPT), ali CHIME J1634+44 je priča za sebe, piše Sajens Alert.

Šta god da jeste, ovaj objekt emituje najpolarizovaniju svjetlost ikad zabilježenu kod jednog LPT-a, što upućuje na to da se nalazi u izuzetno složenom okruženju.

Svega 50 grama ove namirnice dnevno izbacuje toksine iz tijela

Svega 50 grama ove namirnice dnevno izbacuje toksine iz tijela

Povrh toga, čini se da se razmak između njegovih bljeskova radiotalasa skraćuje, a ne produžava. To znači da se njegova rotacija, umjesto da usporava kao što je uobičajeno za svemirske objekte, zapravo ubrzava. A tu su i periodi pulsiranja - i to dva različita.

"CHIME J1634+44 bismo mogli da nazovemo jednorogom, čak i među drugim LPT-ovima", izjavio je astronom Fengkui Adam Dong iz Opservatorijuma Green Bank, vodeći autor jednog od dva naučna rada o ovom misterioznom objektu.

"Bljeskovi se ponavljaju ili svakih 14 minuta (841 sekundu), ali postoji i jasan sekundarni period od 70 minuta (4206 sekundi), što je tačno pet puta duže.

Smatramo da su oba stvarna i da je ovo vjerovatno sastav u kom nešto kruži oko neutronske zvijezde." Zanimljivo je da su dva naučna tima otkrila objekat nezavisno jedan od drugog, koristeći različite podatke, ali oba su došla do istih zaključaka o ubrzanju, dvostrukim periodima i neobičnoj polarizaciji.

Neutronska zvijezda ili bijeli patuljak?

Svi dosadašnji dokazi o LPT-ovima upućuju na to da se radi o kompaktnim objektima – bijelim patuljcima ili neutronskim zvijezdama. To su ostaci zvijezda koje su na kraju svog života odbacile spoljne slojeve, nakon čega im se jezgra urušila pod vlastitom gravitacijom.

Dok su bijeli patuljci mase do 1,4 puta veće od Sunčeve zbijeni u kuglu veličine Zemlje, neutronske zvijezde mogu imati i do 2,3 Sunčeve mase prečnika od samo 20-ak kilometara. Zbog svoje velike gustoće, neutronske zvijezde mogu na bizarne načine da utiču na prostor oko sebe, naročito ako imaju zvijezdu pratilicu.

Upozorenje za potrošače: Povlače se jaja zbog salmonele

Upozorenje za potrošače: Povlače se jaja zbog salmonele

Oba naučna tima slažu se da se upravo to događa s objektom CHIME J1634+44. Ako jedan objekt aktivno "usisava" materijal od drugog u bliskoj orbiti, nakupljanje mase moglo bi uzrokovati ubrzanje rotacije. Ipak, ostaje nejasno radi li se o neutronskoj zvijezdi ili bijelom patuljku.

Dongov tim vjeruje da je riječ o neutronskoj zvijezdi, vjerovatno pulsaru, dok drugi tim koji vodi Sane Blut smatra da je u pitanju bijeli patuljak. Njihov tim je na lokaciji objekta pronašao slab ultraljubičasti izvor koji odgovara bijelom patuljku.

Nova kosmička zagonetka

Ako se potvrdi da je riječ o bijelom patuljku, CHIME J1634+44 mogao bi biti izuzetno rijedak tip objekta poznat kao pulsar bijeli patuljak. Ipak, da bi se to utvrdilo, biće potrebna dodatna posmatranja. Naučnike posebno intrigira signal polarizacije, koji je savršeno kružan, što nikada prije nije viđeno kod LPT-a. To bi moglo da znači da se radiopulsevi iz ovog objekta stvaraju na dosad nepoznat način.

"Otkriće CHIME J1634+44 dovodi u pitanje postojeće modele neutronskih zvijezda i bijelih patuljaka", zaključuje Dong.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: