Republika Srpska biće sačuvana zahvaljujući principijelnoj borbi sadašnjeg rukovodstva, predvođenog predsjednikom Miloradom Dodikom, uprkos sankcijama, lažnim optužbama, sve jačim pritiscima SAD i evropske administracije i njihovim neskrivenim nastojanjima da se izvrši potpuna revizija Dejtonskog sporazuma, rekao je bivši predsjednik Narodne skupštine Dragan Kalinić.
Kalinić je izjavio za Srnu da nezakonito ponašanje raznih visokih predstavnika, kao i djelovanje Ustavnog suda BiH predstavlja praksu nepravednog kažnjavanja Srba u BiH, zato što su kroz Republiku Srpsku izvojevali svoje pravo na slobodu i ravnopravnost.
"Zapadni centri moći, uz pomoć bosanskih unitarističkih nostalgičara, žele da nas svedu na manjinski narod, da nam se oduzmu sva ona prava i nadležnosti za koje smo se sami izborili u trenutku kada je BiH napustila zajedničku državu Jugoslaviju. I kao vrhunac svega, da nam se oduzme imovina, Srpska bi ubrzo ličila na kuću kroz koju je protutnjao cunami", naveo je Kalinić.
On je poručio da je, zbog toga, potrebno stati uz trenutno rukovodstvo Republike Srpske, koje se odlučno bori da sačuva Republiku i njene ključne institucije.
"Potrebno je da svi oni koji nam prijete shvate da su došli do posljednje granice i da dalje neće moći po cijenu našeg novog žrtvovanja. Jer, mi zaista svoje ne damo, a tuđe nećemo. I ne prihvatamo da na svojoj zemlji budemo apatridi", naglasio je Kalinić, koji je bio i poslanik u Skupštini srpskog naroda u BiH.
Kalinić je podsjetio da je Republika Srpska stvorena prije rata u BiH, zahvaljujući pronicljivosti i odlučnosti tadašnjeg rukovodstva SDS-a i sabornosti svih srpskih poslanika u tadašnjoj Narodnoj skupštini SR BiH, bez obzira na to kojoj političkoj stranci su pripadali.
On je naglasio da je Republika Srpska tokom rata odbranjena kao samostalna, slobodna i demokratska država, zahvaljujući junačkoj borbi Vojske Republike Srpske i spremnosti srpskog naroda da brani svoja vjekovna ognjišta.
Prema njegovim riječima, više od 30 godina nakon formiranja Republike Srpske jasno je da je tadašnje rukovodstvo devedesetih godina prošlog vijeka radilo ozbiljan i prema narodu odgovoran posao kako bi Srpska već u startu dobila obrise moderne evropske demokratske zemlje.
"Još od osnivanja Skupštine srpskog naroda u BiH, pa do usvajanja Ustava Srpske, u ovom složenom i ozbiljnom poslu, učestvovali su i bili i te kako podržani od tadašnjeg političkog vođstva, veoma poznati i afirmisani pravnici - ustavotvorci", istakao je Kalinić.
Kalinić je napomenuo da je tadašnje rukovodstvo srpskog naroda pregovore u Dejtonu dočekalo sa već gotovom samostalnom državom, ističući da na tim pregovorima nije ništa ustupljeno i poklonjeno.
"Dejton je za nas, bez obzira na početno nezadovoljstvo važan, jer smo kroz ovaj sporazum dobili međunarodni legitimitet i svoje, makar administrativne granice, pristali da ustupimo dio teritorije Muslimansko-hrvatskoj federaciji, kao i da prenesemo dio suvereniteta na novu konfederalnu zajednicu koja će zadržati samo naziv `BiH`", naglasio je Kalinić.
Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.
Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.
Naziv Republika srpskog naroda u BiH bio je u upotrebi do 28. februara 1992. godine i proglašenja prvog Ustava, kada je zamijenjen sa Srpska Republika BiH, koji je korišten do 12. avgusta 1992. godine, kada je uveden Srpska Republika. Taj naziv septembra 1992. godine zamijenjen je sadašnjim - Republika Srpska.