Bijeljina

Javna rasprava: Novi ustav odraziće se vrlo pozitivno na razvoj Srpske

  • Izvor: SRNA
  • 07.04.2025. 14:16

Novi ustav Republike Srpske biće jedan od najmodernijih i veoma pozitivno će se odraziti na razvoj Srpske, izjavio je predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Vitomir Popović.

Popović je istakao da će sve što nije bilo predviđeno u izvornom tekstu Dejtonskog sporazuma naći svoje mjesto u istoriji, a ne u Ustavu Republike Srpske.

"Novi ustav kao najviši pravni i politički akt treba da odrazi određeni stepen sigurnosti u postojanju u funkcionisanju unutrašnje strukture Republike Srpske", rekao je Popović novinarima u Bijeljini gdje je danas održana javna rasprava o novom ustavu.

Prema njegovim riječima, Banjaluka je i formalnopravno predviđena da bude glavni grad, Pale prijestonica, a tu su i pitanja od značaja za uređivanje odnosa u unutrašnjoj strukturi vlasti u odnosu na sudove, VSTS, tužilaštvo, notarijat, advokaturu i mnoge druge službe.

"Ustav sadrži čitav niz novina koje se, prije svega, sastoje u tome da sve ono što su nametali visoki predstavnici, prije svega Volfgang Petrič i Pedi Еšdaun koji su vršili najveće intervencije u Ustavu Republike Srpske i to treba da bude obrisano i već je praktično obrisano", naveo je Popović.

On je rekao da novi ustav podrazumijeva obavezu poštivanja svih ljudskih prava i sloboda predviđenih međunarodnim instrumentima, ravnopravnost Srba, Hrvata i Bošnjaka koji žive na teritoriji Republike Srpske, ne formalnu nego i da budu birani i da biraju, u odnosu na pismo, jezik i sve ostalo.

"To su i određena ovlašćenja predsjedniku Republike, jer odbrana treba da se vrati na nivo Republike gdje je i bila sve do 2000. godine i intervencijama Еšdauna prenesena na nivo zajedničkih institucija, kao i čitav niz drugih stvari poput oporezivanja, indirektnog oporezivanja, formiranje agencija Sipe, OBA, Ministarstva finansija na nivou BiH", rekao je on.

On je rekao da je u dosadašnjim javnim raspravama bilo različitih primjedbi, borci kažu da oni moraju naći svoje mjesto u Ustavu, to misle i logoraši, porodice stradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, pitnja koja su u vezi sa Vijećem naroda, Izborni zakonom.

Narodni poslanik Tamara Damjanović, član Odbora za ustavna pitanja, rekla je novinarima uoči pete javne rasprave da je zainteresovanost građana za ovu temu dokaz da Republika Srpska treba, može i mora da pristupi donošenju novog ustava.

"U prethodnom periodu bili smo svjedoci stalnog međunarodnog intervencionizma koji se tiče narušavanja nadležnosti Republike Srpske i ugrožavanje njene ustavne pozicije, došli smo do granice kada treba da pristupimo izradi novog ustava, da sačuvamo svoje nadležnosti, a to ćemo upravo učiniti na ovaj način", ocijenila je Damjanovićeva.

Savjetnik za međunarodno pravo predsjednika Narodne skupštine Dragan Dakić rekao je da kao što što su bile oduzimane nadležnosti od Republike Srpske, godinama i vremenom derogiran i vrijednosni poredak u smislu negiranja identitetskih obilježja od, prije svega, Ustavnog suda BiH.

"Glavne ideje koje rukovode i pokreću proces donošenja novog ustava Republike Srpske jesu resuverenizacija i vrijednosna reizgradnja Republike Srpske", rekao je Dakić.

Javna rasprava održana je u prepunoj sali Narodne biblioteke "Filip Višnjić" u Bijeljini.

Javne rasprave održane su do sada u Istočnom Sarajevu, Trebinju, Gradišci, Prijedoru, u Akademiji nauka i umjetnosti, a nakon Bijeljine uslijediće u Doboju i Banjaluci, do 19. aprila, a biće obavljana i javna rasprava sa borcima Republike Srpske. 

Pratite nas i putem Vibera