Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) koristi se na više od 800 lokacija u Republici Srpskoj, saopšteno je iz Fonda zdravstvenog osiguranja.
Kako navode, IZIS se koristi u javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama, domovima zdravlja i apotekama koji imaju ugovor sa Fondom.
"Primjera radi, od 1. avgusta 2021. evidentirano je 14,7 miliona posjeta u ovom sistemu na primarnom nivou, realizovano je 13,5 miliona elektronskih recepata, kreirano je 6,2 miliona uputnica u IZIS-u, te 1,6 miliona nalaza“, saopšteno je iz FZO.
U saopštenju podsjećaju da su od ove godine u upotrebi samo elektronske zdravstvene kartice (stare zdravstvene knjižice više ne važe), a do sada je oko 892.000 osiguranih lica preuzelo svoje е kartice.
"Elektronska zdravstvena kartica je najbolja zaštita sistema i ličnih podataka pacijenata, jer se sa karticom pristupa elektronskom kartonu pacijenta, odnosno njegovim medicinskim podacima. Primjera radi, ljekar porodične medicine u domu zdravlja u kojem pacijent nije registrovan ne može da uđe u zdravstveni elektronski karton pacijenta bez pacijentove e kartice, a sve u cilju maksimalne zaštite podataka“, stoji u saopštenju.
IZIS podrazumijeva i korišćenje eletronskih kartona, recepata i uputnica.
"Napominjeno da je primjena e recepata počela od aprila prošle godine, i ovaj segmnet IZIS-a se od samog početka uspješno sprovodi u praksi“, kažu u saopštenju.
Elektronski recepti su znatno ubrzali proceduru propisivanja recepata.
"Kada je riječ o zdravstvenim kartonima pacijenata, dosadašnji kartoni pacijenata zamijenjeni su elektronskim zdravstvenim kartonima, koji sadrže sve podatke o pacijentu na jednom mjestu, nezavisno od toga u kojoj zdravstvenoj ustanovi su prikupljeni (ambulanti porodične medicine, službi hitne pomoći, bolnici ili specijalističkoj ambulanti). Ljekari koji liječe pacijenta na jednom mjestu imaju uvid u pacijentovu istoriju liječenja, te važne podatke, poput podataka o alergijama, hroničnim oboljenjima, terapijama koje je primao itd. Dakle, e karton sadrži informacije od svih ljekara koji su uključeni u proces liječenja pacijenta. Zahvaljujući ovome, između ostalog, nije moguće da se desi dupliranje pregleda, jer urađen pregled u jednoj ustanovi, je automatski vidljiv i ljekarima koji liječe pacijenta u drugim ustanovama i drugim nivoima zdravstvene zaštite. Time se smanjuju i liste čekanja na pojedine preglede i dr“, stoji u saopštenju.
Iz FZO dodaju da je integrisanje u IZIS zakonska obaveza, tako da su i zdravstvene ustanove koje nemaju ugovor sa Fondom obavezne da se integrišu u ovaj sistem i već se sprovode i te aktivnosti.