Predsjednik

Dodik: U Šušnjaru sagraditi hram koji će svjedočiti o genocidu nad Srbima

  • Izvor: SRNA
  • 02.08.2024. 12:06

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da se mora otpočeti gradnja hrama u Šušnjaru kod Sanskog Mosta koji će trajno svjedočiti da je ovdje tokom NDH počinjen genocid nad Srbima.

"Svjedoci smo da narod koji žele da živi sa nama hoće da tu etiketu nametne Srbima računajući na neke od nas da bi mogli biti naivni. Kao da nije bilo ni istorije niti stradanja. Nude nam da budemo u BiH, a smatraju da nemamo pravo na Republiku Srpsku. Da smo tada imali Srpsku ne bi bilo Šušnjara i drugih stratišta", rekao je Dodik je u obraćanju na Šušnjaru povodom 83 godine od ustaškog zločina nad 5.500 Srba i 50 Jevreja.

Dodik je napomenuo da će za dva dana biti služen pomen ubijenim Srbima u Prebilovcima.

Poznato kada počinje isplata penzija za 449.000 korisnika

Poznato kada počinje isplata penzija za 449.000 korisnika

"Oni koji su promovisali ubijanje Srba to su nastavili i dolje. Ovdje samo ima smisla podignuti Srpsku pravoslavnu crkvu. Bratstvo i jedinstvo je bila podvala jer su željeli da se zaboravi stradanje Srba. Komunisti su znali da će zajedničkim državom zatrti sjećanje na genocid nad Srbima", rekao je Dodik.

On je istakao da riječ Šušnjar izaziva osjećaj tuge, ali i nepravde jer je ovdje prije 83 godine ubijeno 5.500 Srba i 50 Jevreja u samo dva dana, a ustaše koje su to učinile poslije Drugog svjetskog rata nisu kažnjeni već su se slobodno kretali i radili.

"Postavlja se pitanje kako je moguće ubiti toliko ljudi? Kako se nisu umorili ili odustali. Kako nisu osjećali bol za djecom, ženama i civilima? To su činile ustaše, Hrvati i muslimani u NDH. Jasna je bila namjera da se pobiju Srbi. Ta ideologija je koštala naš narod...Željeli su da nema škola, da se unište crkve, da se hapsi, deportuje... Željeli su da očiste teritorije od Srba. To je kod nas ostalo u kolektivnom pamćenju", naveo je Dodik.

On je podsjetio da je povjerenik poglavnika NDH Ante Pavelića za Bosansku Krajinu Viktor Gutić baš ovdje 1941. godine rekao da Srba neće biti. "Ubijali su i zatrli svaki trag. Jedino što je ostalo ovdje, zahvaljujući komunističkoj vlasti a i sadašnje, jeste zatrto obilježje i kompleks koji se ne održava", rekao je Dodik.

Višković: Srpska garantuje Srbima opstanak na vjekovnim ognjištima

Višković: Srpska garantuje Srbima opstanak na vjekovnim ognjištima

Dodik je naveo da su ovdje ljudi ubijani zato što su bili Srbi, dok su komunističke vlasti to željele da žrtve prikažu kao antifašiste. "Ustaše su se takmičile ko će ubiti više Srba, a ubijali su djecu u kolijevkama. Srbi se okupljaju oko Jasenovca, ali nema sela na prostoru Republike Srpske i cijele BiH da nije stradalo srpsko stanovništvo. Taj lanac zločina nikada nije prekinut", naglasio je Dodik.

On je naveo da je porodica Vidović izgubila sve članove - njih 10, te da je još mnogo je takvih slučajeva i porodica. "Ovdje u Šušnjaru sa posebnim pijetetom moramo govoriti", poručio je Dodik.

Dodik je napomenuo da će sutra u Loznici biti obilježen još jedan datum srpskog stradanja koje se desilo u hrvatskoj zločinačkoj akciji "Oluja"

"Srbi iz Republike Srpske Krajine su istjerani i u beskonačnim kolonama napuštali su svoja ognjišta. Sve je bilo isto kao i ovdje. Ne smijemo to više dozvoliti!", naglasio je Dodik.

Srbi žele mir, ali ne mogu biti u BiH gdje žele da ih satanizuju

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da srpski narod i Srpska žele mir i poštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali da ne mogu biti u BiH u kojoj žele da ih satanizuju.

"Želimo poštovanje Dejtona, a ne BiH kojom žele da nametnu unitarni koncept. Jedina garancija za slobodu i sjećanje na srpska stradanja može biti samo Republika Srpska i ništa manje što je napisano u Dejtonu", poručio je Dodik u obraćanju na Šušnjaru, kod Sanskog Mosta, povodom 83 godine od ustaškog zločina nad 5.500 Srba i 50 Jevreja.

On je ukazao da su se neki ponovo okomili na rukovodstvo Republike Srpske, žele da uruše njegov autoritet i hoće da ga kažnjavaju zbog toga što kaže da Srpska želi da sama odlučuje o svojoj sudbini.

"U narednim mjesecima će biti poznato kako će se kretati BiH. Na desetinama mjesta sam čuo da je Republika Srpska bila privremena priča. Ako razgrade Srpsku, to će voditi ka novom egzodusu, a mladih više biti neće. Srpska mora da se brani i da bude objedinjena!", naglasio je Dodik.

Poznato kada počinje isplata penzija za 449.000 korisnika

Poznato kada počinje isplata penzija za 449.000 korisnika

On je ponovio da je ponosan Deklaraciju sa Svesrpskog sabora koja je usvojena u parlamentima Republike Srpske i Srbije, te istakao da ovaj dokument svjedoči o odgovornosti srpskih predstavnika i daje smjernice za očuvanje nacionalnog identiteta.

"Mi nismo bosanski Srbi, naša država je Republika Srpska! Želimo sve najbolje Srbiji i radujemo se njenom razvoju. Ne možemo biti u BiH u kojoj žele da nas satanizuju. Borićemo se da očuvamo dejtonski status i nećemo pristati na priču kako je BiH zemlja za nas. To vidimo u Šušnjaru, da nije bilo paroha ovo ne bi bilo ni pokošeno. Ovdje čak nema ni predstavnika lokalne vlasti. To vam je BiH", naglasio je Dodik.

Dodik je napomenuo da je u Sanskom Mostu 1991. godine živjelo više od 20.000 Srba, a, prema posljednjem popisu, u ovom gradu i okolni ih je manje od 2.000, dok je njihov stvarni broj mnogo manji.

"Šta je to? Kako se to zove? Uvijek ćemo se vraćati ovdje da govorimo o stradanju", istakao je Dodik.

On je poručio da Srbi, uprkos svemu, moraju da slave život.

"Samo naši životi i naše sjećanje biće prilika da stradali nikada ne budu zaboravljeni. Neka živi srpski narod, neka živi Republika Srpska i neka živi Srbija! Da slavimo našu slobodu i nikada ne zaboravimo da smo dobar narod koji je doživio brojna stradanja", naglasio je Dodik.

Pratite nas i putem Vibera