Ugroženih 800 radnih mjesta. Ugroženi sistemi Poreske i Geodetske uprave. Ugrožen veliki broj projekata Republike Srpske. Samo su neke od posljedica američkih sankcije uvedenih Infiniti grupi.
Sankcije nisu uvedene kako je rečeno zbog ugrožavanja američkih interesa, ovo je mnogo šira slika. A cilj je, po svemu sudeći, uništiti kompanije, mlade i obrazovane ljude otjerati iz Republike Srpske a pravo je pitanje ko od toga profitira. Jasno je, kažu u Infiniti grupi, da se pravi mjesto za strane firme ako nema domaćih da nose velike projekte a onda taj novac koji zarade, neće ostati u Republici Srpskoj.
„Moram da kažem da je ugrožen veliki broj projekata koje radimo, dosta ih je vezano za osnovno funkcionisanje Republike Srpske, vi sada imate situaciju da imate sistem Poreske uprave koji pomaže da se obezbijedi rast prihoda od poreza a svjedoci ste da konstantan rast postoji“, izjavio je Bojan Vujić, predsjednik uprave "Infinity International Group".
Izlaz iz svega ovoga se traži. Zbog sankcija Infiniti će napustiti vlasnik Đorđe Đurić ali radnici koji su učestvovali u njenom stvaranju zainteresovani su da preuzmu kompaniju. Ono što je jasno je da Infiniti, u ovom, obliku više neće postojati.
„Poenta je da mi radnici koji smo napravili kompaniju i koji je vodimo, mi je preuzmemo, koji će to biti model vidjećemo, otežavajuće je to što je kompanija zaustavljena, u investicionom ciklusu postoje dugoročne obaveze“, istakao je Vujić.
Iz američke Ambasade po običaju objašnjenja za sankcije nema. Sa njima se nećemo igrati mačke i miša niti bilo šta kriti, poručuju iz Infinitija, jedino što želimo je, kažu, naći održiv model da firme nastave da rade. Napominju i da nikad nisu kontaktirani od strane Amerikanaca o bilo kakvim informacijama, ukoliko su imali nekih nedoumica. Da se informišu pozivaju ih i sada.
„I ovu priliku koristim da pozovem američkog ambasadora ili bilo koga na formalan, neformalan, sastanak, tv duel, kafu, ručak doručak, mi nemamo šta da krijemo, sve što radimo dostupno je, transparentno“, naveo je Vujić na konferenciji za novinare.
Iz Infinitija napominju da su upravo najbrojnije američke firme sa kojima posluju. I oni su šokirani svime što se desilo. Zanimljivo je da su im neke od njih dale rok do 14. avgusta da mogu da sarađuju, dok su ih banke u Republici Srpskoj brže bolje obavijestile o gašenju računa.
„To vam samo govori o apsurdu situacije u kojoj se nalazimo. Ja se nadam da ćemo do 14. avgusta imati rješenje, pa čak i prije, po kome ćemo imati model funkcionisanja“, istakao je Vujić.
Sve ovo brine radnike. Većina njih su mladi, visokoobrazovani ljudi, koji do drugog posla mogu lako. Cilj ih je zadržati u Republici Srpskoj, dok je cilj sankcija upravo suprotno.
„Jedna od mjera koje smo uradili jeste da smo zaposlenima isplatili dvije plate iz razloga da im pokažemo da nemaju razloga za brigu i da radimo i tražimo način da održimo kontinuitet poslova kako je to moguće“, kaže on.
Samo u Prointeru je 200 zaposlenih. Znanja su sticali na svjetskom nivou. Sa svjetskim kompanijama i sarađuju. Da je saradnja transparentna pokazuju i sklopljeni ugovori i dobijeni sertifikati.
„Moramo da kažemo da naši zaposleni razmišljaju o svemu što se dešava i postavljaju pitanje, osjećaju se ugroženi, ono što radimo i što od prvog dana radimo razgovaramo, i oni su blago rečeno u šoku, oni od ovog hrane svoje porodice“, izjavio je Vladimir Perišić, direktor Prointera.
Bez obzira na sve ovo ima i onih koji likuju zbog svega što se dešava. Njih očigledno ne zanima što obični radnici ispaštaju zbog samovolje svjetskih moćnika pa su tako pojedini portali juče objavili informacije da je Infiniti grupa zaradila 500 miliona maraka, što je potpuna neistina. Podaci o poslovanju su javno dostupni pa da ih neko ko se naziva novinarom bar provjerio ili kontaktirao Infiniti, znao bi da tako nešto nije tačno.