Riječi stručnjaka

Treba li auto zimi češće prati?

  • Izvor: Agencije
  • 10.12.2021. 19:49

Prije ulaska u auto-perionicu potrebno je ukloniti sve ostatke snijega i (posebno) leda jer ih četke mogu povući preko karoserije poput šmirgle.

Mnogo je dilema kada je riječ o pravilnoj njezi vozila zimi. Dobronamjerne preporuke idu od savjeta da zimi što češće peremo vozila u auto-perionicama do savjeta da se što više izbjegava svako pranje automobila kako bi se zaštitio lak, prenosi "Revija HAK".

Automobil zimi treba prati onoliko često kao i u ljetnjim mjesecima, navode u Njemačkom auto-klubu (ADAC).

Nesporno je da se čist automobil može uočiti ranije na putu od zaprljanog – pogotovo po lošem vremenu – zahvaljujući odsjajima svjetlosti. Ali od uvođenja obaveznih dnevnih svjetala za automobile ova prednost više nije toliko presudna.

Automobil je zimi "zagađen" ostacima soli na cesti

Da i ne. Tvrdnja da zimska prljavština – agresivna i slana – ima enormno korozivni učinak na lak, tj. da se mora što češće uklanjati, odnosi se samo na prethodno oštećene delove automobila (ogrebotine farbe).

Međutim, besprijekorno lakirane površine lako se mogu nositi sa tim "napadima" prljavštine. Čak ni pod vozila obično nema probleme sa korozijom: uz fabričke zaptivke, poboljšanu zaštitu podvozja i korišćenje pocinkovanog lima.

U auto-perionicu svakako ne bi trebalo ići kada su temperature ispod -10 stepeni Celzijusa zbog izbjegavanja "toplotnog šoka" kada se voda iz perionice, čija je temperatura između 10 i 30 stepeni Celzijusa, polije preko dijelova vozila koji su nedavno bili izloženi ledenoj hladnoći.

Prije ulaska u auto-perionicu potrebno je ukloniti sve ostatke snijega i (posebno) leda jer ih četke mogu povući preko karoserije poput šmirgle.

Dodatni i skupi programi sa vrućim voskom ili zaštitom podvozja nisu potrebni sa tehničke tačke gledišta vozila. Ali svako može sam da odluči čime želi da "počastiti" svoj auto.