Еlektronski Start-Stop sistem, koji automatski gasi i pali motor automobila kada vozilo miruje, mogao bi uskoro postati stvar prošlosti u SAD.
Ovaj sistem, koji je postao gotovo obavezan u modernim automobilima zbog svojih navodnih ekoloških prednosti, našao se na udaru nove Trampove administracije koja ga smatra nepotrebnim i nepraktičnim.
"Potpuno je beskorisna", rekli su.
Sistem je dizajniran da smanji potrošnju goriva i emisiju C02 tako što automatski gasi motor kada automobil stoji, na primjer na semaforu dok je crveno svjetlo. Kada vozač pritisne kvačilo ili gas, motor se ponovo pali.
Popularnost Start-Stop funkcije drastično je porasla posljednjih godina. Podaci pokazuju da je 2016. godine bila prisutna u samo 9 procenata automobila, dok je 2023. godine taj broj skočio na čak 65 procenata vozila na tržištu.
Li Zeldin, čelnik američke Agencije za zaštitu životne sredine (ЕPA), najavio je na društvenoj mreži Iks da Trampova administracija planira da promijeni pravila vezana za ovu tehnologiju.
Trampova administracija kreće u borbu protiv nepotrebnih propisa
"Start-Stop tehnologija: gdje se vaš automobil gasi na svakom crvenom svjetlu kako bi kompanije dobile trofej za učešće u borbi protiv klimatskih promjena. ЕPA je to odobrila, a svi to mrze, pa to popravljamo", napisao je Zeldin.
Start/stop technology: where your car dies at every red light so companies get a climate participation trophy. EPA approved it, and everyone hates it, so we’re fixing it. pic.twitter.com/zFhijMyHDe
— Lee Zeldin (@epaleezeldin) May 12, 2025
Ova najava dolazi nakon što je predsjednik Tramp obećao ukidanje nepotrebnih nameta i propisa. Jedna od njegovih izvršnih naredbi iz januara propisuje da agencije poput ЕPA-e moraju da ukinu najmanje 10 propisa za svaki novi koji uvedu.
Start-Stop sistem prvi put je uvela kompanija Tojota još 1970-ih godina, a tokom godina postajao je sve češći standard kako su ekološke mjere za emisije vozila postajale strože. Mnogi vozači, međutim, žale se na neprijatnost sistema, uključujući trzaje prilikom ponovnog paljenja motora, odloženo reagovanje pri potrebi za brzom akceleracijom i potencijalno dodatno habanje motora zbog čestog paljenja i gašenja.
Ova odluka mogla bi značajno uticati na automobilsku industriju i buduće standarde efikasnosti goriva, ali i izazvati debate između zagovornika zaštite životne sredine i onih koji smatraju da su određene ekološke mjere previše nametljive za svakodnevne korisnike.